POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Ohlédnutí za legendou jménem Minnesengři

2. listopadu 2013 v 9:50 | Hanka Hosnedlová |  Co bylo
Ačkoliv konkrétní datum vzniku českobudějovické folkové skupiny Minnesengři spadá někdy do začátku podzimu, letošní 45. výročí vzniku této legendární hudební formace si její zbylí členové společně s publikem připomenou až nyní - 14. listopadu od 19 hodin. A to jubilejním vzpomínkovým koncertem ve velkém sále DK Metropol v Českých Budějovicích.
Minnesengři se zrodili koncem 60. let minulého století a vydrželi rozdávat překvapení a radost celých dvaadvacet roků.

Rozešli se v roce 1990 po řadě různých přeskupování základní čtyřčlenné sestavy. Ovšem jejich písničky znějí jak na rozhlasových vlnách, tak na pódiích nebo u táborových ohňů dodnes. Zasloužili se velkou měrou o zpopularizování lidové písničky, natočili kolem čtyř stovek písniček v českobudějovickém rozhlasovém studiu, objevovali se i na televizní obrazovce a ve filmu a odborníci o nich hovořili jako o nevídaném zjevení na hudební scéně.


A protože lidská paměť je nespolehlivá, začal se myšlenkou zachovat historii legendárních Minnesengrů i pro další generace již před pár lety zaobírat Pavel Anděl Pokorný, kapelník a jeden ze zakládajících členů kapely. Uvažoval o koncertu, do něhož by zapojil zbytky skupiny, dokonce již začali i zkoušet, a byl odhodlán vydat minnesengrovskou historii v písemné knižní formě. Přes první kroky v těchto snahách však udělala nesmlouvavou čáru před více než dvěma roky jeho tragická smrt.

Vypadalo to, že plánovaný projekt zase zcela zapadne, ale pak vstoupil do hry Andělův blízký přítel a muzikantský kolega Pavel Žalman Lohonka. Znovu začal připravovat vzpomínkový koncert a náplní minnesengrovských písniček z jednotlivých etap kapely. Kromě Žalmana a jeho kapelní formace se na pódiu objeví i většina z dosud žijících hudebníků a zpěvaček, kteří skupinou prošli a zanechali v ní svou stopu.

Při koncertu bude pokřtěno dvojCD, které připravil Český rozhlas, a také zmiňovaná knížečka s názvem To byli Minnesengři, která mapuje existenci skupiny od roku 1968 až po rok 1990, kdy se kapela definitivně rozešla.

(Původně vznikla série článků doprovázená dobovou fotodokumentací, která v loňském roce vycházela v jihočeském Deníku a vzbudila nečekaný zájem u pamětníků i hudbymilovné veřejnosti. Cyklus těchto vzpomínkových ohlédnutí se také stal výchozím materiálem pro souborné vydání v podobě brožury s řadou dokumentárních snímků a rovněž s drobnými textovými dodatky hudebních publicistů a muzikantů, kteří jedinečnou éru Minnesengrů zažili na vlastní kůži.

O textovou stránku se postarala Hanka Hosnedlová díky podkladům získávaným od členů kapely a hlavně od Pavla Žalmana Lohonky, který také tisk publikace financoval. Editorskou práci a grafickou úpravu pak obětavě a zdarma poskytl František Tylšar, člen Jihočeského klubu Obce spisovatelů.)

Brožura zaznamenává vznik a nečekaný vzestup kapely, její úspěchy, ale také problémy, se kterými se během let musela skupina potýkat, či nezbytné přesuny v hráčských sestavách. Zmiňuje vztahy s tehdejšími zřizovateli a dozorčími totalitními orgány, zabývá se příčinami odchodů a změn v sestavě a nevyhýbá se ani době určitých tvůrčích neshod či problémům po odchodu Žalmana. Malým bonusem pro čtenáře jsou pak texty několika autorských písniček, příznačných pro zmiňovaná dílčí minnesengrovská údobí. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama