POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

O hlavě v oblacích a nohách v betonu

10. listopadu 2013 v 12:03 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Nový česko-rakouský povídkový sborník, na němž se podílelo sedm jihočeských a sedm hornorakouských autorů, nese inspirativní název Hlava v oblacích, nohy v betonu. Je v pořadí už čtvrtým společným dílem literátů ze sdružení Network Memory a Jihočeského klubu Obce spisovatelů, kteří navázali vzájemné kontakty již před více než deseti roky. V tomto přeshraničním tandemu vznikly již knížky Střídavě jasno, Barevné kameny Adalberta Stiftera (ke Stifterově roku) a Vítr sedmi vůní, které byly vydány jak v českém jazyce, tak v němčině. Čtvrtá povídková publikace bude mít na české straně křest již koncem tohoto roku, rakouští vydavatelé chystají první prezentaci německé verze knihy až na jaře roku příštího. A následně pak ještě po letních prázdninách další autorská čtení v Horních Rakousích, samosebou s účastí českých literátů.

Českou variantu zmiňovaného nového povídkového souboru vydalo jindřichohradecké nakladatelství Epika s přispěním Nadačního fondu Obce spisovatelů. Společným jmenovatelem všech čtrnácti zařazených povídek mělo být dohodnuté téma o tom, jak se změnilo myšlení a jednání lidí na obou stranách hranice po sametovém převratu v roce 1989. Zatímco české autory daný námět bez výhrad inspiroval k dějovým povídkám zasazeným do různého prostředí, rakouští literáti dali v naprosté většině případů přednost spíše jakémusi esejistickému retroohlédnutí s výčtem skutečných událostí a faktů. Pro čtenáře bude rozhodně nesmírně zajímavé, jak nás vlastně naši nejbližší sousedi vnímali před sametem a následně pak po zvonění klíčů, jak prožívali převratné změny u nás a jak se jejich pohled postupně přetavoval v ohništi událostí.

Výběr povídek pro sborník, kterých se z řad jihočeské Obce spisovatelů sešlo víc než dvojnásobek požadovaného množství, prováděla nezávislá odborná porota. Sítem hodnocení nakonec prošla dílka těchto autorů: Ladislav Beran, Vlasta Dušková, Hanka Hosnedlová, Miloslav Král Český, Jan Míka, František Niedl a Miroslav Pech (johN madhead). Rakouská strana pak nominovala spisovatele, z nichž mnohé známe už z předchozích literárních kontaktů: Walter Kohl, Dominika Meindl, René Monet, Martin Pollack, Margit Schreiner, Andreas Weber a Anna Weidenholzer.
Zbývá dodat, že o grafickou stránku obálky se postarali František Tylšar a Miloslav Král Český. A vypadá to, že její podobu převezme i rakouská strana.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama