POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Vzhůru za draky

30. listopadu 2013 v 11:30 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

S autorem Hynkem Klimkem jsme díky jeho stále pokračujícímu cyklu knižních Strašidlářů z nakladatelství Grada prošli už hezký kus pohádkového světa, abychom se setkali s vodníky, čarodějnicemi, lesními strašidly, vílami a dalšími bytostmi z této sféry. V tomto předvánočním dílu s názvem Mezi námi draky se Klimek vydal velice statečně, kam jinam než za draky. A ačkoliv v klasických pohádkách a bájích byli draci, saně a šarkáni prezentovaní jako zlé a krvelačné obludy s různým počtem hlav, živící se výhradně princeznami, dočtete se, že to není tak docela pravda. Protože v modernějších pohádkách a vyprávěních se vyskytují i draci hodní, společenští a někdy i politováníhodní. Ale také draci hloupí, které přechytračí důvtipná princezna nebo vykutálený selský synek. Anebo - jako třeba v zemích asijských - může být drak i úctyhodným symbolem štěstí a síly.
S vypravěčem - ještěrem Hypolitem, jehož domovinou jsou Jeseníky, se v nové Klimkově knížce dostanete až do pravěku mezi dinosaury, kteří nepochybně byli předobrazem oněch pohádkových dračích stvůr. Těm potom v průběhu času a ve vyprávěních předávaných od úst k ústům narůstaly další a další hlavy, takže se pohádková drakologie zmiňuje o dracích nejen dvouhlavých a tříhlavých, ale i sedmi, dvanácti nebo dokonce stohlavých. Nicméně o tyto hlavy, nezřídka chrlící oheň a síru, přicházeli v soubojích s udatnými princi i junáky neurozeného původu. To všichni důvěrně z pohádek známe.

Jako obvykle vychází autor ze starých dochovaných bájí a zkazek z jednotlivých oblastí republiky, věnuje se drakům suchozemským, vodním i létajícím. Občas se budete bát, občas se zasmějete, ale v každém případě se pobavíte. A to i zásluhou vtipných a milých obrázků ilustrátorky Zdeňky Študlarové, která už tradičně Klimkovy knihy doprovází svými barevnými kresbičkami. A abyste v dračím světě nezabloudili, je v knize uvedená kreslená mapa s podrobným označením výskytu jednotlivých dračích druhů. Tak šťastnou cestu za draky...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama