POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Za zlatonosnou řekou s knihou

2. listopadu 2013 v 10:10 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Listopadovým křtem v prostorách strakonického hradu byla uvedena mezi čtenáře nová kniha Jiřího Fröhlicha a Jaroslavy Pixové s vše říkajícím názvem Stará Otava mezi Strakonicemi a Pískem. Volně tak nejen titulem, ale i obsahem navazuje na publikaci z roku 2000, kterou autor Jiří Fröhlich nazval Stará Otava mezi Pískem a Zvíkovem, a její loňskou doplněnou reedici. Vydalo ji jihočeské nakladatelství Blanice.

Jak je již z názvu patrné, kniha je věnována zlatonosné řece Otavě, zejména její části náležející ke Strakonicku a ohraničené pak dalším historickým městem - Pískem. Svou pouť za poznáním této zajímavé lokality podél osmadvacet kilometrů dlouhém úseku řeky začínají autoři už v pravěku a pokračují raným středověkem, prvními známkami osídlení, připomínanými archeologickými nálezy a dalšími doložitelnými souvislostmi. Pochopitelně se historie zákonitě dostává ke zdejšímu rodu Bavorů, ke spojitostem s maltézským řádem. Dokumentuje i středověký vznik okolních vesnic jako je Slaník, Štěkeň, Přeborovice, Sudoměř, Kestřany, Lhotu, Zátaví atd. a dostává se až do novověku a současnosti.

Netradiční pak je členění kapitol, v nichž se autoři zaměřují vždy na určitý námětový okruh spojený s řekou, jako jsou mosty, přívozy a brody, dále pak mlýny, rybolov či voroplavba. Uváděné stati jsou o to důležitější, že leccos z popisovaného dnes již neexistuje anebo má zcela jinou podobu. Proto je důležité zachovat alespoň touto formou paměť krajiny a samosebou i lidí, kteří krajinu a její kolorit utvářeli. Rozsáhlý je především úsek věnovaný otavským mlýnům, charakterizujícím tamější kraj. Ze sedmnácti, o nichž se autoři zmiňují, je už víc než polovina nenávratně ztracených.

Přitažlivá je nesporně rovněž kapitola o rýžování zlata, jehož počátky lze hledat už v dávnověku, předpokládat v keltské historii, spolehlivě doložit ve středověku a v dalších stoletích. Poslední pokusy zaznamenává první čtvrtina minulého století a dnes se již rýžovnické pokusy staly jen společenskou hrou. Nostalgická zastavení vyhradili autoři také hospodám a hospůdkám na březích řeky, z nichž se některé staly doslova legendami, idylickým zákoutím či turisticky oblíbeným místům. A nechybí ani zmínka o pověstech, jimiž jsou některá místa opředená. Méně romantické jsou pak pasáže vracející se k ničivým povodním na Otavě či požárům okolních staveb.
Nesporný přínos této hodnotné publikace podtrhuje i spousta černobílých dokumentárních fotografií na křídovém papíře, obrázkových reprodukcí, plánků a barevných mapek popisovaných lokalit.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama