POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Hlava v oblacích vzbudila zájem

1. prosince 2013 v 9:07 | Hanka Hosnedlová |  Co bylo
Těsně před vypuknutím adventu se v českobudějovickém knihkupectví Kanzelsberger slavnostně křtila povídková knížka s názvem Hlava v oblacích, nohy v betonu. Tohle písmenkové dítko, ke kterému se hlásí čtrnáct otců a matek, je dílem sedmi jihočeských a sedmi hornorakouských autorů. Společným jmenovatelem všech obsažených kapitol bylo už na počátku vytýčené kontroverzní téma - jak se změnilo chování a jednání lidí po listopadové revoluci, viděno pohledem z obou stran hranice. Zatímco Jihočeši vytvořili skutečně dějové a nezřídka i napínavé povídky, rakouští spisovatelé většinou pojali svou výpověď spíše v podobě esejistického retra, úvah či vzpomínkových ohlédnutí spojených s dobou sametového převratu.
Jihočechy v tomto sborníku reprezentovali členové Jihočeského klubu Obce spisovatelů - Jan Míka, František Niedl, Hanka Hosnedlová, Ladislav Beran, Miloslav Král Český, Vlasta Dušková a Miroslav Pech, rakouskou stranu zastupovalo sdružení Network Memory, jmenovitě Walter Kohl, Andreas Weber, Dominika Meinl, Martin Pollack, Margit Schreiner, Anna Weidenholzer a René Monet.
Ostatně nebyl to zdaleka první společný knižní projekt. Navázání vzájemných kontaktů se datuje do doby před více než deseti roky a za tu doby vznikly kromě uváděné aktuální knihy další tři povídkové sborníky - Střídavě jasno, Stifterovy barevné kameny a Vítr sedmi vůní. A jak shodně tvrdí obě strany, ani čerstvě vydaná čtvrtá povídková publikace rozhodně není poslední.

Slavnostního odpoledne se za rakouské autory účastnil Walter Kohl, který přednesl svou úvodní zdravici v roztomilé češtině, a jeho mladá kolegyně Dominika Meinl, držitelka ceny mladých literárních talentů. Program, v němž byla nová kniha i česko-rakouská literární spolupráce představena, doplnila autorská čtení a také hudební vstupy písničkářského Dua J+K (Josef Jakl, Iva Kubíčková). Přítomní autoři byli navíc příjemně potěšeni z účasti a zájmu návštěvníků, díky čemuž vplul nový společný knižní titul do čtenářských vod pod bílou plachtou naděje.Celou fotogalerii z akce si můžete prohlédnout na
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Břetislav Kotyza Břetislav Kotyza | E-mail | 1. prosince 2013 v 11:13 | Reagovat

Gratuluji. Dobrý počinek, bezchybně organizovaný. Stisk dlaně pozdravem není jen společenským gestem, ale příslibem. Jihočeský klub Obce spisovatelů ví co dělá!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama