POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Máte právo nevědět

2. prosince 2013 v 14:25 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Knížečka, kterou držím v ruce, svým titulem "Každý má právo nevědět" evokuje spíše nějakou fulgumovskou esejistickou prózu, ale k vašemu překvapení zjistíte, že se jedná - o poezii. A to o poezii poněkud specifickou. Není sice žádnou zvláštností, že se na jedné poetické sbírce podílejí dva autoři, ale v tomto případě je mimořádné to, že jako čtenáři nepoznáte, které verše jsou z pera Richarda Uhra a které napsal Karel Šmíd. Tvorba těchto dvou píseckých autorů se totiž prolíná na stránkách i v jednotlivých básních natolik, že, jak prohlásil Ríša Uher, už ani sami nevědí, co který z nich vlastně napsal.
Hned z úvodu se dozvíte, že tyto verše vznikaly už v polovině devadesátých let při přátelských posezeních v píseckých hospůdkách, kde jejich zrod mohl sledovat celý houf přátel obou básníků. Sbírka tehdy dokonce vyšla samizdatově, v kopírkovém malonákladu, ale ani zdaleka nestačila pokrýt zájem okolí. Tak o dost později vznikl nápad dát souboru vybraných básní z onoho období nový knižní kabát a snad i křídla, aby dolétl k těm, kteří tento básnický duel bez vítězů dokáží ocenit. A já věřím, že jich bude hodně. Určitě tomu napomohou mimo jiné i černobílé ilustrace dalšího z přátel naší veršotepecké dvojky - výtvarníka Bohuslava Hejla.

Společným pojítkem obou básníků, které věkově dělí téměř jedna generace, je kromě vztahu k poezii také město Písek a bezpatetický zdravě patriotický vztah k tomuto idylickému sídlu na zlatonosné řece Otavě. A zcela určitě i názor, že poezie nemusí být jen sladkobolné vzdychání a romantické snění, ale že může mít i drsnou slupku reality a syrového mužského ega. Pokud ovšem budete číst tyto verše pozorně, najdete pod ní ono teplé, tepající a přítulné člověčenství.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama