POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Delikatesa dle Johna Wilkinse

26. ledna 2014 v 10:12 | Jiří Sláma |  Diskuse
"But yet twere a shame for these later ages to rest our selves meerely upon the labours of our Fore-fathers, as if they had informed us of all things to be knowne, and wee are set upon their shoulders, not to see further then themselves did."

"Ale byla by to ostuda pro naše časy spočívat pouze na pracích našich předchůdců, tak jak nás poučili o všem, co je známo, a my jsme posazeni na jejich ramena, a nevidět dál než oni viděli."


John Wilkins:The Discovery of the World in the Moone (1638)
Objevení světa na Měsíci


Anglický vědec sedmnáctého století John Wilkins (1614-1672), duchovní anglikánské církve a člověk pronikavého rozumu, byl vědec otevřený novému. Na rozdíl od svého současníka, jezuity Anasthasia Kirchera (1602-1680), nechtěl jen objevovat jakousi "prisca veritas", prastará údajně zapomenutá moudra, která je třeba znovu objevit, ale byl - s úctou k autoritám minulosti - otevřený novým poznatkům.
Ve Wilkinsově době se to hemžilo názory o světě z dnešního pohledu naprosto nesmyslnými. Bylo třeba teprve zjistit, jak to se světem opravdu je, z čeho sestává, jaké jsou jeho zákonitosti… Astronomie, fyzika, matematika, všechny přírodní vědy se prudce rozvíjely. Písmo svaté neboli Bible bylo tehdy ještě chápáno jako autorita i v oblasti přírodních věd, i když jeho vlastní poselství, message, je zprávou o Bohu a jeho lásce k lidstvu a ke každému jednotlivému člověku. Byl to chybný postoj, ale na druhé straně se mu nelze divit - vždyt' i my máme sklon považovat například populární umělce za autority v oblastech, kde jimi věru nejsou. Viz případ Karla Gotta... Kdo je autoritou v jedné oblasti, není jí automaticky v jiných!
Citovaná pasáž mě velmi okouzlila - stojíme na ramenou našich předchůdců v oblastech našeho snažení, a tak můžeme vidět dál. Nemáme se spokojit s tím, co jiní objevili před námi, takříkajíc jenom si tam - lebedit…
John Wilkins píše pravopisem své doby, pro dnešního čtenáře krásně archaickým... A ještě k tomu má tento anglikánský biskup svatou pravdu. Nejsme děti. O tom, co poznáváme, jsme schopni přemýšlet, vyvozovat z toho závěry.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama