POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Do Svaté země bez bible a s batohem

19. ledna 2014 v 19:20 | František Tylšar |  Co bylo

Dne 16. ledna 2013 proběhla v prostorách Weisova domu ve Veselí nad Lužnicí přednáška novinářky, spisovatelky, cestovatelky - paní Hanky Hosnedlové, o jejích cestách po Izraeli a Jordánsku. Téma bylo natolik zajímavé, že prostory muzea byly naplněny do posledního místa.

Hanka Hosnedlová totiž necestuje v pohodlí služeb cestovní kanceláře, ale na vlastní pěst a jak je uvedeno v nadpise - pouze s batohem. Vím, pro mnohé je tato představa téměř hororová, ale na druhé straně lze takovou cestu pořídit za cenu levné letenky a pár tisíc korun, které utratíte cestou - nejčastěji za vstupenky do muzeí, památek a za nezbytné výdaje na stravu, lékaře, případně nocleh. Je to i ohromné dobrodružství, protože nikdy nevíte předem, co vás cestou potká. Zejména, cestujete - li do takto neklidné oblasti.

V poutavém vyprávění, které bylo doplněno množstvím autentických fotografií, posluchači zavítali do míst, kudy kráčela historie počátků křesťanství. Počínaje rodištěm Ježíše Krista v Betlémě, jeho působištěm v Nazaretu, až do míst, kde jeho životní pouť končí - ve městě Jeruzalémě. Bylo velmi zajímavé slyšet, jak místa jako Getzemanská zahrada či hora Kalvárie působí na českého cestovatele. Vyprávění bylo také doplněno spoustou postřehů z běžného života Izraelců. Jejich zvyků, způsobu obchodování, náboženských rituálů, odívání, ale také úsměvnými i vážnými příběhy, které mohou cestovatele potkat. Věděli jste například, že pořekadlo křik jako v židovské škole se zakládá na skutečném stavu tamního vzdělávacího systému?

Další část cesty vedla do sousedního Jordánska, kde snad nejzajímavější část se týkala skalního města Petra.

Vyjmenovat všechna místa, kudy Hanka kráčela, by snad ani nebylo možné. Proto jen dodám, že v únoru se vydává na další ze svých cest a my se můžeme těšit na pokračování vyprávění někdy příště. Blatské muzeum totiž připravuje celou sérii cestopisných besed, na které jste samozřejmě všichni zváni.

František Tylšar






Foto: Lenka a František Tylšarovi
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama