POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Objevená krása technických památek

12. ledna 2014 v 13:01 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Takové malé autorské jubileum představovala pro českobudějovického fotografa Milana Bindera reprezentativní kniha Technické památky Českých Budějovic, která vyšla pár dní před loňskými Vánocemi. Je to totiž v pořadí již patnáctý knižní titul vzešlý z jeho tvůrčí dílny.

Tuhle řadu, jejímiž společnými jmenovateli jsou soubory jedinečných dokumentárních fotografií a nepřehlédnutelný lokální patriotismus autora, odstartovala před devíti roky publikace Když století městem proletí. Byla, stejně jako všechny ostatní Binderovy knižní počiny s výjimkou jednoho titulu, který se zaobíral Hlubokou nad Vltavou, věnována milovaným Českým Budějovicím.

Krátce nato začal Milan Binder spolupracovat s Janem Schinkem, jehož doménou je českobudějovická historie, po čase se k tomuto tvůrčímu tandemu přidal Daniel Kovář, historik z okresního archivu. V součinnosti s Kovářem také vznikla poslední kniha o technických památkách jihočeské metropole, která je zatím jedinou obsáhlejší publikací na toto lokální zvláštní téma.

"Zmíněný námět připravoval a zpracovával Dan Kovář asi šest let, než došlo k realizaci knihy v této podobě. Zahrnuty jsou v ní památky, které se alespoň částečně dochovaly, byť třeba přestavěné a upravené. Výjimku tvoří sedmnáct objektů, které zanikly během oněch šesti roků příprav. A bohužel ten trend pokračuje dál, proto je třeba rychle a pohotově dokumentovat to, co nám naši předkové zanechali," říká Milan Binder k obsahu publikace, která zahrnuje zhruba 132objektů a přes čtyři stovky fotografií a vyobrazení včetně archiválií.

"Nezapírám, že jsem patriot a že miluji historii tohohle města. Nečekal jsem, že právě okruh technických památek mne tak zaujme - čím déle jsem na knize dělal, tím víc mě to bavilo a přitahovalo. Myslím, že spousta lidí vůbec netuší, jaká spousta technických památek se na území města nachází a nacházelo. Firmy si stavěly krásné budovy, což také vytvářelo jejich image a navíc skvěle zapadaly do architektury města - to nejde srovnat s dnešními nudnými a nevzhlednými krabicemi," vyznává se Binder ze svého zaujetí knihou a s potěšením konstatuje, jak velký a nepředpokládaný zájem publikace vzbudila.

Ačkoliv neplánuje pokračovat v sérii dalších nezmapovaných technických památek, tuto půdu úplně opustit zase nehodlá. Přemýšlí o podobném zmapování českobudějovického průmyslu, jehož skladba byla v minulých stoletích velice pestrá. Od potravinářských zpracoven přes řadu cihelen až třeba po "tabáčku", továrnu na biče nebo tzv. "kramflíčkárnu". To je ovšem ve výhledu nejméně tří let.

Časově bližším plánem je pak vydání publikace o současných hospodách se zajímavou historií, která by navazovala na předchozí nesmírně úspěšnou knihu o hospodách a restauračních zařízeních již zaniklých. Opět samozřejmě ve spolupráci se Schinkem a Kovářem. V malé Binderově edici českobudějovického místopisu přijde letos na řadu Palackého náměstí a pak Gymnázium Česká. Pravděpodobně v nejbližší době vznikne také konceptuálně zpracované DVD o Českých Budějovicích, kde současnou, naprosto netradiční fotoprezentaci bude doplňovat i pohled do historie města.

Samostatnou kapitolu však tvoří Binderovy výstavy. Loňská letní výstavní expozice velkoplošných záběrů 36 porovnání starých a dnešních tváří Českých Budějovic, umístěná na hlavním náměstí pod širým nebem, byla v podstatě nejnavštěvovanější výstavou vůbec. Díky zájmu veřejnosti z ní vznikl i letošní kalendář s výběrem třinácti porovnávajících dvojic snímků. Každoročně obměňovaný cyklus výstav o architektonických slozích v jihočeské metropoli, umístěný ve výstavních prostorách na 3. patře českobudějovické radnice, dospěl letos k funkcionalismu. Možná by nebylo od věci, kdyby po uzavření této série rovněž vznikl i jakýsi knižní výbor z jednotlivých etap. A takovou nepřehlédnutelnou třešinkou na letošním dortu by měla být i společná výstava Binderových snímků a obrazů keramika a malíře Karla Příhody, s nímž fotograf také často spolupracuje. Nakonec by ji mohl doprovázet i dort skutečný, na němž by zářila padesátka svíček pro autora fotografií a osmdesátka pro vystavovatele maleb.

Námětů a plánů, neotřelých a velice přitažlivých, má nadcházející padesátník Milan Binder v hlavě ještě celou kopici. Ty ale nebudeme zatím prozrazovat, nechme se příjemně překvapit...

(více na www.milanbinder.cz)


Českobudějovické nádraží z počátku minulého století.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Břetislav Kotyza Břetislav Kotyza | E-mail | 15. ledna 2014 v 10:45 | Reagovat

Českobudějovické nádraží z počátku minulého století.Někde odsud ve své době nastupoval svoji soukromou bitvu proti blbosti války Dobrý voják Švejk. Že svůj boj nevyhrál a nemohl vyhrát, je jiná věc. Ale člověk Josef Švejk žije dál. A měl by mít na českobudějovickém nádraží svoji pamětní plaketu!

2 appalled appalled | Web | 20. června 2015 v 8:30 | Reagovat

pujcka do 3500 ;-)

3 reficul reficul | Web | 9. září 2016 v 0:38 | Reagovat

zástava memovitosti nebankovní půjčky :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama