POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Zamyšlení...

25. ledna 2014 v 18:07 | Petr Šulista |  Diskuse

STÁT SE VIP JE DNES VELICE SNADNÉ

V současnosti se při hodnocení lidí stále více setkáváme s označením VIP (very important person) neboli "velmi důležitá osoba". Stát se takovou osobou je v dnešní době velice snadné. Stačí totiž vyniknout skutečně v čemkoli. Chování řady těchto "VIP" tomu také odpovídá - je často mimo jakoukoli společenskou normu. Pozorujeme u nich absenci slušnosti, skromnosti a pokory.

Pokora z pohledu dnešního člověka, proplétajícího se bludištěm tržního labyrintu a snažícího se prací nebo vlastním podnikáním získat nějaké finanční prostředky k zajištění slušného živobytí jak pro sebe, tak i pro svoji rodinu, je mnohdy naprosto zbytečná a přežitá věc. Pokora je mnohdy chápána jako projev slabošství, sebeponížení, vzdání se své důstojnosti a respektu. Pokora je ale pozitivní ctnost, lze ji definovat jako zvláštní kvalitu lásky, která lásku zbavuje veškerých projevů sobeckosti. Teprve nesobeckost může dát vznik opravdové lásce, jedině nesobeckost umožňuje člověku, aby se stal sám sebou. Pokora, to je ale také především skromnost. A skromnost se, bohužel, dnes povětšinou srovnává s hloupostí. Pro řadu lidí je nepochopitelné, že někdo odmítne účast na reklamě, že nestojí o tučnou odměnu a o následnou popularitu. Nestojí, protože si víc než peněz váží klidu a pohody. Jedním z měřítek velikosti osobnosti je právě skromnost. K velkým osobnostem vzhlíží člověk vždy s ohromnou úctou a nebývalým obdivem. Čekal by, že se tito lidé budou chovat suverénně, s pocitem jisté výjimečnosti a jedinečnosti. Většinou opak je pravdou. Významní vědci, umělci, odborníci v nejrůznějších oborech stojí, když už to musí být, na pódiu tiše a nenápadně, že člověk, pokud by nevěděl, o koho jde, by si myslel, že jde například o nějakého pořadatele. Oni pochopili, že pravý smysl života nespočívá v honbě za penězi, majetkem a mocí, v povýšeném a nadřazeném jednání a chování, ale v upřímném přátelství a lásce. Díky své skromnosti prožívají to, co jiní nejen že nedokážou prožít, ale ani si nedokážou představit. Klid duše a pohodu nezávislou na místě a času. Skromnost jim umožňuje žít střídmě a často i prostě a nenáročně. Duchovní bohatství je pro ně nejdůležitější a také nejcennější.

Bylo by ale velikou chybou chápat pokoru jako projev neupřímné oddanosti, falešného poklonkování, slepého podrobování, slabosti a nemohoucnosti. Tyto projevy nemají se skutečnou pokorou nic společného a jsou většinou reakcemi na strach z něčeho (např. z trestu). Pokora, ač se to nezdá, je předností silných a moudrých. Být pokorný, znamená nepovyšovat se nad jiné, ale upřímně přijmout a uznat hodnotu ostatních lidí, byť je třeba mnohem vyšší než naše vlastní hodnota.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Břetislav Kotyza Břetislav Kotyza | E-mail | 26. ledna 2014 v 10:07 | Reagovat

A já si vždy myslel, že VIP je zkratka nějakého neslušného, nepublikovatelného označení... Národ český nikdy nepřijal za své ony nastrčené "vipy"

2 Morell Morell | Web | 26. ledna 2014 v 10:16 | Reagovat

Tak o tom jsem neslyšela. Ale znám dva víznamy VIP:
VIP - velmi důležitý člověk
WIP - pracujeme na tom (work in progress)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama