POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Krajinou předků mých

20. února 2014 v 12:11 | Petr Šulista |  Nové knihy

Epika 2013

Kniha Petra Šulisty Krajinou předků mých je poetickou procházkou napříč jihočeským krajem. Autor vzpomíná na místa, v nichž prožil kus svého života a kam se rád vrací. Vzpomíná na Milevsko, město jeho dětství, na milevský klášter, který byl kdysi významným duchovním i kulturním centrem kraje, na Hůrky, pod nimiž bydlel a kde si i hrával. Rád se prochází píseckými ulicemi, v nichž poznával první lásky, které ho inspirovaly k prvním básnickým pokusům. Ostrov na Otavě, z jehož cípu za teplých letních večerů pozoroval Měsíc nad řekou, byl jeho nejoblíbenějším místem, kam chodíval psát.
Dodnes miluje Vysočinu, zejména kraj mezi Černovicemi a Pelhřimovem, který se v zimě proměňoval ve skutečné zimní království. Ale je to i Strakonicko, především okolí Oseku u Radomyšle, které se také stalo jeho významným inspirativním zdrojem. Dům dědy Franze Kafky v Oseku, osecké duby, nádherný pohled od kostela svatého Jana - to vše poznamenalo jeho tvorbu.
Krajina předků mých je upřímným autorovým vyznáním lásky k rodné zemi, k jejímu kouzlu, bohatství a kráse. Autor se ale zamýšlí i nad vztahem lidí k přírodě vůbec. V básni Svědectví krajiny si pokládá otázku: "Jsme lidé, nebo barbaři, kteří vše hloupě ničí? Vymýtit zlo se nedaří, dál bují v nás a klíčí." Svou lásku k jižním Čechám nejlépe vyjadřuje ve stejnojmenné básni: "Zdravý nebo chorý v tvém klíně najde pocit klidu. Krajino jihočeská, tak svůdná včera, dneska. Odejdu-li, přijdu."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama