POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Pět prstů Richarda Uhera

12. února 2014 v 9:58 | Stanislava Bumbová |  Diskuse
Když se ke mně dostaly verše Richarda Uhera, mohl člověk opět po dlouhé době zajásat: Ejhle, básník! Konečně kvalitní poezie, kdy čtenář nemusí řešit formální nedostatky a nesoulad formy s vyjádřenou myšlenkou. Pan Uher jednoduše umí psát. Jak osvěžující smět se nechat unášet citlivou a laskavou poetikou jednotlivých básní.

Citlivost a pochopení života jsou nepochybně patrné i ve sbírce Každý má právo něco nevědět, kterou Richard Uher napsal společně s Karlem Šmídem, a zdá se, že jsou typické i pro další autorova díla. Pro sbírku Pět prstů se mi jeví jako určující.

Laskavost a právě citlivost, se kterou básník uchopuje své vzpomínky na dětství, je jako by podpořena i v jazykové rovině - nejednou se objevuje jakási "maminčina obecná čeština". Prozaické i básnické texty jsou plné romantiky a lyrického rozpomínání, objevuje se jemná mužná erotika, obrazy nelehkého dětství, paradoxy života, životní střety otupené kompromisy, smířením…

Při četbě se mi vybavila Hrubínova Zlatá reneta, snad pro obdobnou atmosféru, pociťuji v obou dílech obdobné ladění.

Richard Uher následně jakoby utíká ze svých vzpomínek a snad i od milovaného města pryč, ven, do přírody. Nabízí čtenáři neotřelé obrazy přírodní lyriky, které lze možná vnímat jako vnitřní usmíření či podanou ruku světu a životu k uzavření smíru. Autor se snad neurazí, řeknu-li, že se jedná o sbírku plnou moudrosti starého muže. Je klidná, tichá a smířlivá (nechci říci smířená). Nesetkáme se se vzdorem či razantním konfliktem. Přesto v člověku zůstává pocit jakéhosi rozechvění, až pohnutí nad hloubkou citu, nad skromností člověka, jeho prostou láskou k rodnému městu a pochopením obyčejného, na nic si nehrajícího, člověčenství.


Stanislava Bumbová


Další článek o knize Pět prstů naleznete zde:
(poznámka webmastera).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama