POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

… a jmenoval se Jaroslav

22. března 2014 v 18:55 | Miloslav Král Český |  Archiv
Překvapivě dlouhé defilé jarních dnů se odehrálo ještě dřív, než přišel ten první. Snad to měla být jakási generální zkouška na skutečné jaro - aby byla jistota, že to tentokrát nedopadne jako v roce předcházejícím.
Také sobota 8. března patřila do té prosluněné generálky. A přesto přinesla zprávu o úmrtí Jaroslava Kerlese, výtvarníka, excelentního kreslíře a ilustrátora. Podrobnější popis jeho tvorby (a snad i života vůbec) by bylo možno komprimovat do pojmu "Jihočeský umělec". A i když to velké začáteční písmeno je z pravopisného hlediska chybou, z hlediska významového by se dalo říci, že se jedná o věcně zdůvodnitelnou výjimku. V případě JK totiž není toto slovní spojení pouhým obecným označením, ale má povahu individuální značky.
K zajímavým prvkům jeho kresby patří i občasné propojování nesourodých jevů. Například zvíře, strom, nebo i věc mají obličej, navíc s potřebným výrazem, přičemž to vůbec nepůsobí dojmem nucené naroubovanosti.
A jestli může kapr mít nohy? Je celkem snadné si představit, že nějaké má. Chce-li chodit, tak je přece mít musí. Těžší ovšem je dát jim takový tvar, aby bylo jasné, že jiný ani být nemůže. U pohádkového kapra Jakuba, vytvořeného J. Kerlesem a přijatého za jeden ze symbolů Jihočeského kraje, jsou nohy až neuvěřitelně přirozenou součástí jeho "figury".
Jako ukázka z díla Jaroslava Kerlese záměrně nebyl vybrán známý kapr, ale kresba, která dosud nebyla nikde publikována. Byla totiž vytvořena jako "autograf" pro výstavu, konanou (jak jinak než na jaře) v roce 1993 v Metropolu v Českých Budějovicích. Jednalo se o rozsáhlý projekt Semaforiál, do kterého byly zařazeny desítky všeobecně známých (nejen výtvarně zaměřených) osob, od Václava Havla až po Láďu Kajbara. Všichni tenkrát měli graficky zpodobnit nějakou svou asociaci na téma Semafor, a to na formátu A4 - na výšku. Mistr Kerles tak vytvořil jednu ze svých hravých transmutací.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Břetislav Kotyza Břetislav Kotyza | E-mail | 24. března 2014 v 17:45 | Reagovat

Každý karikaturista kreslí vlastně sám sebe. Pana Kerlese jsem osobně neznal, ale podle "vlastní podobenky" je mi sympatický. A každý, kdo umí "dělat humor" a neuráží přitom diváka, zasluhuje dlouhotrvající potlesk. Vzpomínka na pana Jaroslava Kerlese, s dlouhotrvajícím potleskem. Kerles umí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama