POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Další díl z cyklu V tajných službách Otce vlasti

26. dubna 2014 v 12:23 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Jan Bauer

K výšinám císařského trůnu

MOBA, 2014

V pořadí již čtvrtým dílem s názvem K výšinám císařského trůnu pokračuje neúnavný vodňanský autor Jan Bauer v úspěšném cyklu V tajných službách Otce vlasti. Tato série už samotným názvem dává tušit, že jde nejen o výpravu do dávné historie, ale slibuje i pořádnou porci napětí, tajemství a rozluštěných záhad.

Tentokrát se Bauer věnuje oné etapě života českého panovníka Karla IV., v níž hlavní roli hraje jeho císařská korunovace. Poměrně podrobně, ale přitom čtivě, v dějových paralelách, se věnuje tehdejší politické situaci v Evropě, která nebyla zrovna jednoduchá. Ve středu zájmu stojí otázka mírového urovnání konfliktů mezi Anglií a Francií, kde očekává rozhodující postoj římského a českého panovníka. Mimo hru však není ani jeho potvrzení papežem, jehož přízeň v tomto směru nebyla vždy jednoznačná. Samozřejmě i tentokrát je nutné počítat se zákulisními intrikami, nepředpokládanými překážkami a nečekanými zvraty. O to se postará nejen vývoj situace a výsledek vladařových tahů na politické šachovnici, ale i jeho trvalý nepřítel z italského Milána - kardinál Visconti.
Znovu je třeba vyzvednout Bauerovu schopnost zapojit do fakty sešněrovaného děje postaveného na skutečných událostech a historických osobnostech také postavy vyfabulované, kde má nepoměrně větší prostor pro líčení jejich charakteru i dobrodružných příběhů. Takže dominikánský mnich Pavel - králův tajný agent - má volnější pole působnosti na všech frontách. Ovšem opět postavených na ověřených historických kulisách. V tomto díle je pověřen Karlem IV., aby se vypravil do Říma, a to ještě před korunovačním aktem. Pavel Řím zná, protože v tomto městě kdysi studoval, ale určitě nečeká tolikeré nebezpečí, úklady a dobrodružství, které mu autor velice zručně vkládá do cesty. Stupňující se napětí spolehlivě vyvolává ve čtenáři obavy o Pavlův život i o zdar jeho mise. Otázkou zůstává, zda sympatický mnich vyklouzne i tentokrát ze všech těch léček a bitek a zda se objeví i v pátém díle Bauerovy řady historických dobrodružných románů z doby Karla IV.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama