POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Kabaret U Váňů navzdory rokům nestárne

14. dubna 2014 v 11:22 | Hanka Hosnedlová |  Archiv

Hra Laura a Oliver, kterou českobudějovický Kabaret U Váňů premiérově uvedl v uplynulém měsíci, se ani tentokrát nevymyká dosavadní tradici. I zmíněná kabaretní reality show totiž pochází z dílny Jiřího Suchého, vlídného kmotra souboru. A jako obvykle se na její úpravě a dotvoření vlastními texty podílí Eda Váňa, principál, režisér a herec v jedné osobě. Původně se sice jednalo o úsporný scénář psaný pro tři osoby, ale nakonec napočítá divák na scéně postav osm. "Spíše bývá zvykem, že originál hry počítá s více herci a já jsem nucen jejich počet eliminovat a škrtat určité pasáže, tentokrát tomu bylo naopak a musím říci, že mne to docela těšilo rozvíjet děj i pro další postavy," konstatuje E.Váňa k novince v repertoáru souboru.

Děj nově uvedené komediální inscenace je v podstatě jednoduchý - stárnoucí dvojice vysloužilých kabaretiérů, smířených již s hereckým důchodem, dostane nečekaně nabídku k návratu na scénu. Vzpomínky na minulost kabaretu U Chlupatýho skřivánka prezentované v rozhovoru dvojice, ale i dílčích monolozích vyvolávají salvy smíchu v publiku nejen svou nespornou vtipností a slovními hříčkami, ale i aktuálními humornými narážkami na současnou společenskou i politickou situaci.

Samozřejmě nechybějí ani písničky se svižnými chytlavými melodiemi, do jejichž výběru Eda Váňa zařadil i některé starší skladby, na nichž se v minulosti podílel ještě Jaroslav Peterka. Mnohé z nich si vysloužily i potlesk na otevřené scéně. Nesporným oživením vystoupení je pak trojice tanečnic ve složení Pavla Nýdlová, která se skvěle ujala i choreografie tanečních čísel, Pavla Šafaříková a Petra Doktorová. Jejich závěrečný kankán spolehlivě uvedl publikum do varu, takže ani v dalších reprízách se nepochybně přídavkům nevyhnou. A nesmíme zapomenout ani na Michala Bosáka, který se průběžně tuží u klavíru, a jedinečným bonbónkem programu je nesporně unikátní hra na pilu Petra Dopity. "Jsem v důchodu a rád si zpestřím večer vystoupením v kabaretu, kde je vždycky vynikající nálada. A s Edou jsme dlouholetí kamarádi, takže nebylo co řešit," říká ke svému působení na malé scéně známý muzikálový herec P. Dopita.

Do děje, v němž dominují postavy Laury a Olivera v podání Jiřiny a Edy Váňových, byly citlivě vloženy i různé další komické scénky a tradiční neopomenutelná Váňova chvilka autorské poezie. A svou porci uznání a potlesku si bez výhrad zasloužil i razantní Michal Kopecký s postavou mazaného produkčního Xavera Dixe.

"Jsem rád, že se lidi baví, že na chvíli zapomenou na své problémy a starosti. A vlastně o nic víc ani neusilujeme," řekl na závěr Eda Váňa k uvedení dalšího nového titulu na své kabaretní scéně, která v této podobě funguje již dvacet tři let. Co se týká počtu her U Váňů uvedených, ten také již překročil dvacítku. A věříme, že bude ještě vyšší. Už dneska se totiž příznivci kabaretu těší na novou premiéru, která by měla přijít na prkna znamenající svět začátkem příštího roku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama