POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Literatura žije

10. dubna 2014 v 19:40 | František Tylšar |  Co bylo

Ve dnech 23. -25. dubna se ulice Českých Budějovic naplní knihami a lidmi, kteří k nim mají blízko. V těchto dnech zde bude totiž probíhat netradiční akce, festival živé literatury s názvem Literatura (ne)žije!.

Jedna z organizátorů festivalu, paní Eliška Štěpánová, nám při rozhovoru v hlavním stanu akce - v českobudějovické literární kavárně Měsíc ve dne prozradila další podrobnosti.

Co byste nám o připravované akci řekla bližšího?
Festival živé literatury znamená, že bychom rádi, aby v rámci těchto tří dnů literatura v našem městě opravdu ožila. Tedy, aby se dostala do přímé interakce s lidmi. I s lidmi, kteří by za normálních okolností nepřišli na autorské čtení, kteří mnohdy ani netuší, co to je. Proto chceme festival dělat nejenom tady v kavárně, ale máme různé aktivity v ulicích, abychom oslovili i náhodné kolemjdoucí.

Jaké to tedy budou konkrétní akce?
Na ulicích budeme mít taková tři základní stanoviště. Na Lannovce, což je vlastně takové hlavní pěší korzo Budějovic. Tam máme zábor asi dvacet až dvacet pět metrů, na kterém namalujeme komiks, přímo na dlažbu, protože komiks je také součástí literatury a je to jedno z mála médií, která lidé z mladší generace čtou. Doufáme, že lidé, kteří kolem chodí, se takto setkají s komiksem a tedy s literaturou. A protože tam bude i upoutávka na ostatní akce festivalu, se nám festival dostane do širšího povědomí.
Další místo je náměstí. Zde budeme mít takový stánek, nebo stanoviště, kde právě využijeme těch nechtěných knih, které nám lidé po celou dobu příprav přinášeli. Každý, kdo bude chtít, si odsud může některou knihu odnést. Všechny knihy opatříme ex libris festivalu, aby se poznalo například v antikvariátech, že se jedná o knihu z tohoto zdroje. Ale jinak si knížku může vzít opravdu každý. A z toho, co nám zbude, a z takových těch lepších věcí tady potom uděláme první "veřejnou knihovnu na ulici". Bude to knihovnička, kde si lidé budou moct knihy kdykoli brát, vracet, dodávat další knihy… Tato knihovna zde zůstane, jako trvalý výstup z našeho festivalu.
Budeme zde také psát "Příběh města". Přichystáme velkou roli papíru, na kterou každý kolemjdoucí může napsat jedno slovo. A z těchto slov nakonec vznikne nějaký příběh.
Další akci, která proběhne jen ve čtvrtek, tady v parku, věnujeme lidem bez domova. Tito lidé ocení něco úplně jiného, takže se zde bude rozdávat "literatura pro bezdomovce", což je písmenková polívka. Ale i na kulturní zážitky dojde. Místní lidé bez domova zahrají úžasné divadlo. Je mezi nimi i jeden autor, který píše vlastní životopis a bude z něho číst.
Kromě těchto trvalých stanovišť máme ještě "Mluvící kanály", což je akce pořádaná společně s rozhlasem. Rozhlas má úžasné nahrávky mluveného slova a my je chceme v šesti vytipovaných kanálech ve městě vysílat pomocí přilepeného zařízení. Takže tam bude celý den znít kvalitní literatura.
Další součástí je čtení na neobvyklých místech. Sbíráme od autorů jejich básně nebo krátkou tvorbu, co se vejde tak do á čtyřky. Zatím jich máme zhruba šedesát pět. Tyto natiskneme na různé formáty papíru a rozneseme na stromy, aby se s nimi lidé setkávali. Nakonec bychom rádi vydali i sborníček těchto neobvyklých děl formou e-knihy a později i v tištěné formě. E-kniha bude zajímavá tím, že po městě lidé naleznou QR kód a knihu si budou moct stáhnout.
Významnou součástí akce budou též autorská čtení na ulici. Máme vybrána místa, kde budeme číst. Autoři se budou náhodně střídat přibližně po deseti až patnácti minutách, aby je lidé vyslechli náhodně, aby na ně tzv. nepřišli.
Knihám se budeme věnovat také u nás pod střechou kavárny. Každý den od osmnácti hodin zde bude program. První den o e-knihách s nakladatelem z Vimperka. E-knihy jsou podobný fenomén jako komiks a do literatury patří. Proběhne zde křest a představení tří knih. Další den začne autorským čtením pana Krchovského, na které naváže "Literární šleh", což je takový večer s autorským čtením, literárními kvízy a spoustou dalších překvapení… A pátek bude pokračovat v duchu dnů předchozích. Hostem bude například Martin C.Putna.Skončíme o půlnoci projekcí slova, obrazů atd.
Takže toto je náš festival.


Eliška Štěpánová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama