POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

O skřítcích a nevytištěné knize

22. dubna 2014 v 10:55 | Hanka Hosnedlová |  Archiv

V jednom městě za hlubokými lesy stála vysoká věž. Všichni jí říkali Černá, ačkoliv její barva byla ve skutečnosti spíše šedá. Nikdo si už nepamatoval, jak ke svému jménu přišla. Pod věží stál starý dům a v něm se nacházela čajovna - místo, kam chodili lidé popíjet nejrůznější druhy čaje, trávili zde příjemný čas s přáteli, nebo si jen tak přišli přečíst knihu. Jen málokdo ale věděl, že pod čajovnou, v myších chodbičkách a komůrkách, mají svůj domov také tři čajoví skřítci - malý Pueřík, jeho sestřička Jasmínka a dědeček Asámek...


Tak začíná pohádková knížka o čajových skřítcích, kterou napsal českobudějovický autor Zbyněk Kučera Holub. Kniha je složená z jedenácti samostatných kapitol, a přesto tvoří ucelený příběh, v němž se vyskytují nejen skřítci, ale i čajové strašidlo nebo zakletý čajovník. Svou roli v uváděném ději ovšem hrají i postavy a věci z českobudějovických pověstí, jako třeba zazděná jeptiška, vodník, bludný kámen, Samsonova postava z kašny na hlavním náměstí či kamenná žába apod. Text navíc doplňují roztomilé barevné obrázky ostravské výtvarnice Pavly Žižkové.

"Pohádky o čajových skřítcích, kteří mají jména podle známých druhů čajů, jsem nosil v hlavě několik let. Jsou inspirovány Dobrou čajovnou v centru krajského města, kam jsem chodil skoro patnáct let popíjet čaj," říká autor o knize, která je sice připravená k tisku, ale na pultech knihkupectví se zatím ještě neobjevila. Důvod je klasický - finance! Tedy lépe řečeno, jejich potřeba. Nicméně autor nevšedních pohádek má plán, jak zajistit nezbytné prostředky pro knižní vydání:

"Aby bylo možné knihu vydat v barvách a co nejlepším provedení, rozhodli jsme se s mým nakladatelem vyzkoušet nový způsob financování knihy a její propagace - a to přes startovač. Navíc s pomocí mých českobudějovických přátel vznikl k tématu krátký animovaný film, který společně s celým naším projektem najdete na adrese: https://www.startovac.cz/projekty/pohadky-cajovych-skritku/. A pokud se vám nápad, skřítkovské příběhy a obrázky budou líbit, můžete přispět podle svých možností i k vydání knihy. Anebo se podílet na její výsledné podobě," uvádí Zbyněk Kučera Holub, který rozhodně není v literárním světě úplným nováčkem.

Má na kontě už řadu knížek žánru fantasy a sci-fi. Připomeňme si alespoň jeho poslední titul "Přežít", odehrávající se na Šumavě plné zmutovaných kůrovců a šumdruidů. Cizí mu však rozhodně není ani oblast pohádek, což dokazuje už úspěšnou knížkou Pohádky kocoura Kostičky, k níž připravuje volné pokračování. Kromě toho pohádkový příběh čajových skřítků, jehož knižní podobu vsadil Zbyněk tak trochu i do rukou příznivců tohoto žánru, by měl mít v budoucnu rovněž anglickou verzi, ovšem tentokrát v elektronické formě. Tak co říkáte, nepomůžete i vy pohádkám z čajovny?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama