POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Číše pro píseckého kriminalistu

20. května 2014 v 7:43 | Hanka Hosnedlová |  Co bylo
K prestižním dvěma literárním Cenám Jiřího Marka a k Zeyerovu hrnku přidal písecký autor Ladislav Beran letos i další ocenění, a to Číši Petra Voka. Tato krajská literární cena za celoživotní dílo je udělována Jihočeským klubem Obce spisovatelů již podeváté - a Beran se tak zařadí ke skupince dosavadních laureátů, kterou tvoří Věroslav Mertl, Milena Brůhová, Petr Pavlík, Ludvík Mühlstein, Jan Nouza, Jan Bauer, Přemysl Veverka a Jan Míka. Ladislav Beran je nejen aktivním členem jihočeského klubu, ale i celostátní Obce spisovatelů a české sekce AIEP (Mezinárodní organizaci detektivní a dobrodružné literatury). Opomenout nelze ani fakt, že před šesti roky stál také u zrodu úspěšného Krimifestu, setkání autorů literatury žánru krimi v Písku.
V Beranově životopisném obrázku je nutné podtrhnout i jeho neopadávající lokální patriotismus, vztahující se nejen k Písku, ale především k rodné čtvrti Portyči. I to se nenásilně, ale čitelně prolíná do stránek mnohých jeho knih. Vyučil se sice strojním zámečníkem, ale později vystudoval táborské gymnázium a dálkově pak Vyšší odbornou školu při Památkovém ústavu v Praze. A právě na úseku ochrany památek a kulturního dědictví pracoval jako kriminalista písecké policie. Bohaté zkušenosti z kriminalistické praxe a nepřeberné množství námětů ze života dokázal skvěle využít ve své literární tvorbě, a to i nyní, kdy již užívá důchodu.
Debutoval titulem Aukce, a to mu bylo už 42 roků. Dnes, po šestadvaceti letech, se může pochlubit již 24 vydanými knihami. Na svém literárním kontě má tak víc než tři a půl stovky povídek, které byly publikovány nejen v knihách, ale také v časopisech a novinách. Samostatnou a poměrně obsáhlou kapitolou v Beranově tvorbě jsou pak četnické povídky, takové jihočeské četnické humoresky, které přímo volají po televizním zpracování. Tomu nahrává i úspěšné dramatické zpracování jeho povídek pro Český rozhlas v Českých Budějovicích i pro celostátní vysílání v Praze.
Beranovy krimipříběhy se objevují rovněž v různých kolektivních knižních sbornících včetně publikací vydaných Jihočeským klubem Obce spisovatelů, anebo pak pravidelně v edicích jako Jedním dechem, Stalo se, Krimi Signál apod., v různých magazínech tohoto zaměření či v rezortním časopise Policista. A setkávali se s nimi mimo jiné také čtenáři regionálního Deníku nebo Literárního fóra.
Odborná kritika oceňuje na Beranově tvorbě především její autenticitu, dokonalou znalost prostředí a věrohodnost dějových zápletek. Nesporným plusem příběhů z pera tohoto píseckého autora je však i čtivost, schopnost spolehlivě a nenásilně vnést do děje napětí s přiměřenou dávkou humoru a přitom nezbavit řádky oné empatické člověčiny, která je pro Berana příznačná.
"Považuji se spíše za vypravěče kriminálních příběhů, z nichž mnohé jsou postavené na skutečných událostech," uzavírá bohatý výčet svého literárního snažení Ladislav Beran, který rozhodně pero ještě odložit nehodlá. V jeho edičním plánu na letošní rok totiž už figuruje nová knížka povídek - Staré kriminální příběhy, jejichž děj se odehrává ve 30.letech minulého století. Ústředním námětem je práce písecké četnické pátrací služby oné doby. Naopak současnosti v písecké kriminalistice je věnován obsah dalšího knižního titulu - Zločin přijde po půlnoci, která vyjde až v roce příštím. Takže čtenáři se mají opravdu na co těšit...
Foto: František Tylšar
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama