POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

K čemu je nám Obec spisovatelů?

12. května 2014 v 8:12 | František Tylšar |  Co bylo

V Kritickém klubu A2 se sešli Radim Uzel (2. místopředseda Obce spisovatelů) a Františka Vrbenská (členka Rady Obce spisovatelů) na jedné straně, Miroslav Balaštík (šéfredaktor časopisu a nakladatelství Host) a Karel Piorecký (pracovník ÚČL AV ČR) na straně druhé, aby diskutovali o tom, zda potřebuje literární život novou infrastrukturu. A zda touto může být "resuscitovaná" Obec spisovatelů. Moderování se ujal Jan Bělíček.

V devadesátiminutové diskusi plné argumentů obou stran je těžké říci, kdo měl větší pravdu. Proto je tento článek pouze osobním názorem autora. Vlastní názor si však může každý udělat sám vyslechnutím celého záznamu, na který uvádím v závěru odkaz. Nejedná se o doslovný přepis toho, co bylo řečeno, ale pouze o záznam myšlenek, které mě v této diskusi oslovily.

Fanda Tylšar


Obec spisovatelů byla založena 3. prosince 1989, jako nástupnická organizace Svazu čs. spisovatelů, jehož majetek zdědila. Kapitál, který organizace vlastnila, se pomaličku vytrácel, až nezbylo téměř nic. Částečně k tomuto stavu přispěla ztráta podpory státu a zřejmě mnohem vyšší měrou i nepříliš dobré hospodaření vedení Obce, zejména v období působení předchozího předsedy. Krize vyvrcholila v roce 2011. Obec spisovatelů byla téměř před rozpadem.

V této době nastoupil do funkce předsedy Tomáš Magnusek a s ním i nové osobnosti do vedení, které tvrdí, že Obec resuscitují a vdechují jí nový život. Naopak kritikové tvrdí, že už to s Obcí horší být nemohlo.

Kde je tedy pravda?


Je OS pro literární život v Čechách prospěšná? Jakou funkci by měla organizace tohoto typu v literárním životě sehrávat?

Odpůrci tvrdí, že tato organizace ztratila význam. Proč by měla využívat kapitálu, který zastřešuje české spisovatele? Hovoří snad za všechny?

Vedení Obce spisovatelů si toto však nemyslí. Spisovatelé mají právo, stejně jako jiné umělecké skupiny, mít svoji organizaci. Mají je dramatici, výtvarníci a pod, proč ne my? Nejedná se o odborovou organizaci, protože dnes Obec nemusí hájit zájmy spisovatelů před nakladateli. Tito většinou spolupracují. Úkolem je ochraňovat kulturu slova v dnešní bouřlivé době. Není pravda, že o naši organizaci není zájem. Máme pobočky prakticky ve všech krajích, které se schází a aktivně pracují. Celkem je v Obci přes 200 činných členů. A pokud mají ostatní spisovatelé zájem sdružovat se jinde, ať si založí novou organizaci. Vždyť nás může být několik. To je v dnešním světě zcela běžné.

Velkým problémem je současný společenský statut spisovatele. Spisovatel není zaměstnání. Téměř všichni píší v amatérských podmínkách a opravdu se snaží odevzdávat profesionální dílo. Výtvarník dostane za obrázek pět tisíc, stejně tak za obálku a stejnou částku dostane spisovatel za celkový text knihy. Tedy pouze v případě, že nevydává za své peníze vlastním nákladem - tedy bez odměny. Živit se spisovatelstvím v této zemi je naprosto iluzorní. Děláme svoji práci spíš jen pro radost.

Jak může OS řídit člověk, který nenapsal jediné dílo?

Tak, jako ředitelem nemocnice nemůže být ten nejlepší chirurg, musí to být především manažer. To se nedá nic dělat. "Já jsem tam půl roku a mám dojem, že to funguje," říká Radim Uzel. O tom, co dokázali dobří spisovatelé ve vedení, svědčí nedávná historie.

V čem se změnily po revoluci podmínky, že již nebyla OS schopna garantovat členům podobný servis, jako dřívější Svaz čs. spisovatelů?

Než došlo ke krizi, ten servis tu byl. Obec měla právníky, kteří poskytovali členům právní servis bezplatně, organizovala setkání bohemistů, semináře, vycházely sborníky… Ale srovnávání s minulostí je nemožné, protože dotace, které sem šly, jsou navždy ztraceny. Dnes je třeba hledat sponzory, granty. Žádosti o granty jsou zamítány bez uvedení důvodu a sponzoři dnes své peníze raději věnují fotbalu nebo hokeji. Ale i v této oblasti již Obec spisovatelů získala první úspěchy. Tato cesta tady existuje a je před námi otevřena. Navíc se k nám hlásí i noví členové. V současnosti je to asi třicet zájemců. Kdo chce něčemu pomoci, najde si cestu, jak pomoci. Kdo chce něčemu ublížit, najde si cestu také…

Nereprezentujete české spisovatele!

V Obci je několik spisovatelů zvučných jmen. Mnohé hvězdy tam naopak nejsou. Otázkou je, kdo je vůbec hvězda? Členové Obce spisovatelů mají na kontě víc než jednu knihu a zdarma jezdí po vlastech českých a přednášejí, pracují s mladými lidmi, hodnotí soutěže mladých a začínajících autorů… O tomto se vůbec nemluví a neví! Tito autoři se podílejí na tvorbě různých fanzinů a internetových časopisů. O tom se také nemluví! Tohle vše je a existuje i na regionální úrovni a nebojím se tvrdit, že to pomáhá stávající kulturní úrovni. Vycházejí různá, skutečně dobrá literární periodika. Vydávají je například Jihočeši, severní Morava… Máme webové stránky, které mají dobrou úroveň.

Proč by měl člověk do Obce vstoupit. Co by mu to přineslo?

"Neptejte se, co může Obec udělat pro vás. Ptejte se, co můžete udělat vy pro Obec!" (Znovu cituji pana R.Uzla). Za tu krátkou dobu bylo mnoho uděláno. Byla udělena cena Miroslava Švandrlíka, byli jsme na knižním veletrhu, máme grant na tzv. Setkávání s legendami, žádá nás švédská akademie o nominaci na Nobelovu cenu pro literaturu...

Co vás, pane Uzle, naplnilo optimismem?

Třeba už jen to, že se podařilo udržet naši kancelář, protože co by byla Obec bez adresy? Dále skutečnost, že přišel člověk, který se ujal ochotně webových stránek. Opravdu se v případě Obce jedná o znovuvzkříšení mrtvoly! A tato znovu začíná dýchat, žít…

V čem spočívají nové stanovy OS a jak můžou pomoci?

Je navržená regionalizace a nové formy členství, které dovolí, aby do OS přišli lidé, kteří mají zájem pro OS něco dělat a třeba nenapsali ani jedinou knížku, ale pracují s literaturou. Nenapsali jedinou knihu, ale celý svůj život literaturou žijí, tak proč by neměli mít právo nějakým způsobem se zapojit?

Obec spisovatelů má tedy nakročeno k tomu, aby reprezentovala české spisovatele, má. Budoucnost ukáže.
(To zní optimisticky a nadějně. Celou diskusi si můžete poslechnout zde: https://soundcloud.com/a2larm/kriticky-klub-a2-k-cemu-je-nam-obec-spisovatelu )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Břetislav Kotyza Břetislav Kotyza | E-mail | 17. května 2014 v 9:42 | Reagovat

Je třeba mít na zřeteli, že Obec spisovatelů má právní subjektivitu pouze co Občanské sdružení. Tudíž jako kterékoliv jiné z mnohých Občanských sdružení občanů České republiky. Pro ministerstvo kultury ČR zřejmě na stejné úrovni jako Občanské sdružení zahrádkářů či chovatelů králíků masných plemen. (S omluvou kolegům literátům). Ekonomické přehmaty minulých představenstev OS přivedly OS "na buben", ale nebyly členům OS nikdy dostatečně objasněny a vyvozeny důsledky. Jak by se dalo předpokládat u právně fukčního, registrovaného a výdajovými záznamy řádně vedeného spolku. Halasné slovní souboje pro a proti OS nejsou řešením krize. A o krizi se vskutku jedná. Problém Obce spisovatelů je problémem postavení kultury, specifické literární kultury, v České republice. // Přeji kolegům a kolegyním bohatou inspiraci a vůli k psaní. B.K.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama