POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Veršované pohádky

25. května 2014 v 22:52 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
František Tylšar
Veršované pohádky
Nová forma, 2014

Nelehký úkol si naložil na bedra František Tylšar, autor nově vydaných Veršovaných pohádek s květnovým datem. Nejde sice o zcela ojedinělý a mimořádný nápad, ale rozhodně to není úplně běžná forma, jak dostat ke čtenáři pohádkové příběhy. Skládat děj do veršů, navíc s pravidelným rýmem, dá totiž mnohem víc práce a nasazení než převyprávět příběh v klasické prozaické podobě. Nelze se spoléhat na nahodilé rýmování jakýchkoliv slov, nelze vkládat půvabné lyrické sloky bez souvislosti se záměrem textu a nelze ani uhnout od dějové linky. Děj musí být každou řádkou, každým veršem smysluplně posouván kupředu a podle prvotního plánu autora. Tak není divu, že sem tam některý rým trošku zaskřípe, aby bylo vysloveno to, co má autorův pohádkový příběh určeno.

Kromě toho se jedná o pohádky původní, tedy z pera Františka Tylšara, i když v úvodu knihy konstatuje, že se inspiroval pohádkovými náměty svého přítele Martina Měkuty. Autor sice pracuje ve verších s pohádkovými bytostmi, jako jsou čerti, skřítci, králové a podobně, ale klubíčko děje odvíjí naprosto jinou nit, než jak jsme u klasických pohádek zvyklí. A to už nemluvím o nečekaných a překvapujících rozuzleních na konci pohádek. Ovšem žádná z Tylšarových pohádkových kapitol nepostrádá morální i citově zabarvený aspekt nebo skrytý poučný příklad. K pobavení čtenáře nechybí ani občasná smělá nadsázka, vtipné dialogy či humorný obrat.

Ke kladům knížky s pohádkovým námětem lze nesporně přičíst rovněž barevné realistické obrázky v naivistickém stylu, jejichž autorkou je Lenka Kleinová. Už samotná obálka veršovaných pohádek díky jednomu z jejích obrázků spolehlivě přiláká zájem potenciálního čtenáře.Knihu si můžete objednat u vydavatele: === Nová Forma - eshop === nebo přímo na webu autora === Jahodový web === .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama