POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Nelehká cesta za snem

8. června 2014 v 9:26 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Kontroverzní témata, všední i nevšední životní osudy proplétané s historickými fakty novodobých dějin, ale především lidský faktor, blízký každému čtenáři, to je stručná charakteristika Veverkových literárních děl. A nevymyká se jí ani nejnovější titul z jeho pera - Nelehká cesta za snem, kterou vydalo nymburské nakladatelství VEGA-L v letošním roce.

Tentokrát si autor, žijící v jihočeském Táboře, zvolil jako ústřední postavu českého četníka Františka Kánského, kterého běh událostí zavál do cikánského internačního tábora v Letech, kam byl proti své vůli nasazen jako dozorce. Už to, jak se Přemysl Veverka k tomuto specifickému námětu dostal, je přinejmenším zvláštní.

Na počátku byla výstava uspořádaná z pozůstalosti Františka Kánského, kterou připravil Památník Lidice, s nímž Veverka dlouhodobě a intenzivně spolupracuje. Díky televiznímu zpravodajství o této události se vzápětí ozvala Kánského dcera - Jiřina Černá, o níž neměli tvůrci výstavy do té doby ponětí. Kontakt s ní přinesl nejen obohacení sbírky, ale i spoustu autentických podkladů a vzpomínek vážících se k osobě Františka Kánského, které se Přemysl Veverka rozhodl zachovat a zpracovat do knižní podoby.

V ději se vrací do minulosti, až k narození Františka Kánského v rodině domkáře v Hlušičkách. Už od počátku se Františkova životní nit odvíjela v nepřízni osudu. Úmrtí matky záhy po porodu, kterou nahradila pak její sestra, nevlastní sourozenci, otcova smrt na frontě první světové války, nová hlava rodiny rovněž z blízkého příbuzenstva, ústrky, časný odchod z domova, práce na stavbách, vzplanutí a zánik naděje na vyučení v oboru truhlářském, návrat k příležitostným pracím... A tehdy se zrodil Františkův velký celoživotní sen - sen o spořádaném životě v lůně milující rodiny.

Autor dál sleduje Kánského cestu přes léta vojančení, první kroky v četnické uniformě, setkání s budoucí manželkou, ale i tříbení jeho charakteru ve vířícím kotli předválečných i válečných událostí. A nechybí samozřejmě ani kapitoly o Kánského pobytu v Letech, onemocnění tyfem či následné službě na četnické staniciv Hlušicích, o odchodu do příhraničí a o tom, jak se vývoj politické situace a lidská závist podepsaly na osudech celé rodiny. Dějovou paralelu prokládá Veverka výňatky z dopisů nebo úředních dokumentů a zakončuje ji složkou dokumentárních fotografií z rodinného života i Kánského působení v četnické uniformě.
Jde o silný příběh, který přiblíží čtenáři nejen historická fakta předchozího století, ale i skutečnost, jak tyto události prožívali lidé na běžných postech běžného života, jak se formovaly lidské charaktery a jak někdy končily hýčkané, docela prosté sny...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama