POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Za humorem tentokrát s Vejry

29. června 2014 v 15:16 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

K tématu týkajícímu se vyhlášené pánské stolní společnosti, která se scházela ve druhé polovině minulého století v českokrumlovském hostinci U Dušků, se autor Jan Vaněček vrací již počtvrté, a to v knize s názvem Vejrovské zkazky. A rozhodně oprávněně, protože historky s tímto netradičním pivním společenstvím spojené dokáží spolehlivě okořenit život nejen smyslem pro humor, ale i jakýmsi dalším, hlubším rozměrem - možná trochu nadneseně řečeno - zemitě filozofickým. Třebaže v souvislosti s touto nevšední společností jsou nejčastěji citována slůvka humor a legrace, hloubavé rozpravy u hospodského stolu přinášely i jiné ovoce - rozšíření obzorů, doplnění znalostí i diskusí tříbený úsudek. Vždyť také název Vejři nebyl náhodný. Není odvozen od hanlivého významu jména tohoto nočního ptáka, ale v souvislosti s jeho příbuznou - sovou, coby vystihujícím symbolem moudrosti. A aby nenechali skutečně nikoho na pochybách, krédem Vejrů bylo pak i jednoznačné heslo: Myslet!

Vejrovské neopakovatelné disputace, ulítlé nápady, překvapivé rady a desítky originálních historek se sice staly legendou, ale pamětníků ubývá, takže lze kvitovat jako vskutku záslužný počin, že se je českokrumlovský patriot Jan Vaněček snaží zachovat i pro budoucí generace v tištěné podobě. Možná, že právě díky tomu se Vejrovské paměti časem stanou stejně populární jako třeba někdejší Poláčkovy klukovské vzpomínky. Ovšem tentokrát v balení pro dospělé!

Jan Vaněček sice připouští, že nejde o detailní záznam jednotlivých situací a dění, že pozměnil jména aktérů či dokonce některá přidal, že sem tam fabuloval i s dějem a kulisami, ovšem ducha Vejrovství, nepostradatelnou nadsázku a vytříbenou ironii se snažil, jak sám říká, za všech okolností zachovat. Sami čtenáři pak ocení, zda se mu to povedlo.

Už jenom při čtení o vzniku této různorodé, ale demokraticky tolerantní společnosti či při seznamování s Vejrovskými stanovam se začnete (možná i proti své vůli) bezděčně usmívat, a když se dostanete ke kapitolám s dílčími historkami, už se budete smát na plné kolo. Vaši bránici spolehlivě rozechvěje vyprávění o plenárním zasedání Vejrů a výběrovém řízení na uklizečku, o cestě Tomáše Fuka vlakem, o snaze přejmenovat Hřbitovní ulici, o socialistických májových tradicích, o problémech s kouřením a kuřáky a řadě dalších vybraných témat. V popisech i humorných dialozích však nenápadně, ale nepřehlédnutelně vykukují i dnes již jen těžko uvěřitelné, ale reálné absurdity totalitní doby, které skvěle doplňují celkové ladění knihy. Stejně jako vtipné a nadčasové citáty v záhlaví kapitol, ale hlavně typické obrázky známého kreslíře Miloslava Martenka, který ilustroval i předchozí Vaněčkovy knižní tituly.

Pokud věříte na šťastná čísla, pro Jana Vaněčka je to určitě sedmička - protože výše zmiňovaná knížka je v pořadí už sedmá z jeho tvůrčí dílny, ale naštěstí zcela určitě ne poslední.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama