POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Práci ve Sluníčku měl rád

13. srpna 2014 v 10:45 | Petr Šulista |  Archiv
Je tomu již čtyřicet let, co nás ve svých 55 letech opustil (konkrétně 22. října 1974) nakladatel, redaktor a spisovatel Jan Kloboučník. Dostal se do podvědomí především dětských čtenářů, pro které byl časopis Sluníčko zajímavým a zábavným měsíčníkem. V redakci Sluníčka pracoval od roku 1969 a na jeho stránkách se odrazily všechny jeho dlouholeté novinářské a spisovatelské zkušenosti, bezmála encyklopedické znalosti i duše milovníka přírody. Byl nesmírně pracovitý a houževnatý.
Rád vzpomínal na své vesnické dětství prožité v rodné jihočeské Kučeři. Zde jsme se také poprvé osobně setkali. On mě přivedl k dětské poezii a byl mi sice přísným, ale dobrým učitelem. Nesnášel žádnou polovičatost a nedůslednost. Zas a zas mi vracel zaslané verše k přepracování. "I když to je jen obyčejná říkanka pro děti, musí je oslovit, vzbudit jejich zájem, něco jim dát," říkával, "i děti si zaslouží hodnotnou poezii."
Jan Kloboučník je autorem např.: pohádky Kubíčkova kráva (1959), próz pro mládež Utopený zetor (1961) a Cesta do zahrady divů (1963). Mimo jiné vymyslel i veselé komiksové příběhy Coura a Courka s kamarády Brokem a Bročkem, které výtvarně ztvárnil Adolf Born. Po smrti Jana Kloboučníka se scénáristického úkolu ujal Svatopluk Hrnčíř. Za připomenutí stojí, že Cour spolu s Courkem měl v šestnácti ročnících časopisu Sluníčko (1970 - 1985) celkem 187 pokračování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama