POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Setkání básníků

28. července 2015 v 9:57 | Pavel Frydrych |  Co bylo
Třetí červencový víkend se v Polici nad Metují uskutečnilo už šesté setkání básníků. Tentokrát se jednalo o daleko intimnější potkávání autorů mezi sebou, a tím se nabídlo více prostoru pro výměny názorů a předávání zkušeností mezi poety, kteří se rozhodli strávit krásný a plodný čas v městečku uzavřeném mezi skalami a lesy.
Heslem letošního ročníku bylo Jeden druhému - sobě navzájem. Poezie sama o sobě je jednou z nejintimnějších literárních forem, i když často je nucena křičet, občas i spílat nebo se smát. Subjektivní lidskost básnického sdělení byla umocněna sounáležitostí přítomných, které převážně doprovázela patronka Police plné poezie, paní starostka Ida Jenková.
I přes avizované Jeden druhému - sami sobě, nabídla letošní Police plná poezie (PPP) povídání pod hvězdami, kterého se fundovaně ujal polický hvězdář Karel Vacek, nebo přednášku o antice v kulisách výstavy studentů Střední školy propagační tvorby a polygrafie, která probíhá v prostorách Muzea papírových modelů. Z nabídnutého programu bylo možné si "vyzobat" to pravé pro sebe a při zpětném pohledu ani nelze o některé části tvrdit, že by byla jejím vrcholem. Bez uzardění lze říci, že celý program byl vrcholem.
Neděle přinesla autorská čtení v Kolárově divadle. O tom, že skupina autorů byla schopná se naladit na jednotnou vlnu, hovoří fakt, že sál divadla zažil naprosto neformální a přátelské čtení. Čtenou poezii doplnila několika písněmi polská zpěvačka Basia Pachura, která představila jak vlastní tvorbu, tak i zhudebněné texty křinické básnířky Věrky Kopecké. Závěr se pak nesl v naprosto přátelské atmosféře, při posezení v Divadelním klubu.
Intimita k poezii prostě patří a letošní ročník PPP to jen potvrdil. Víkendové setkání básníků v Polici potvrdilo, že prioritou Police plné poezie není ani kvantita, ani snaha "ukázat se" a zabetonovat víkend pevně daným pestrým programem, ale tím nejdůležitějším výstupem je samotné setkání v přátelské atmosféře a představení vlastní aktuální tvorby ostatním. Není podstatné, zda byl někdo lepší a někdo horší, zda ten píše lépe a ten nesrozumitelně, podstatné je, že si autoři i v dnešní době našli čas, aby mohli v poklidu strávit jeden víkend v Polici nad Metují. A to, že se sem mnozí vracejí už šestý rok, hovoří o tom, že PPP má něco do sebe.
PPP se letos zúčastnili: Jitka Bonaventurová, Pavel Frydrych, Věra Kopecká, Martin Koreček, Jarmila Maršálová, Petr Moučka, Aleš Novák, Jaroslav Odehnal a manželkou Alenou, která je dobrou duší PPP, Basia Pachura, Petr Šulista a Irena Topinková s manželem.

Pavel Frydrych,
Naše Broumovsko, 25. 7. 2015
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Břetislav Kotyza Břetislav Kotyza | E-mail | 28. července 2015 v 13:13 | Reagovat

Milý pane Frydrychu, gratuluji k dobrému počinu vůči Poezii. Neboť mlčení rovná se rezignace, proto básníci i básnířky mají za svoji povinnost vůči literatuře křičet, křičet ze všech sil, křičet o své, křičet o život. Než se nás pokusí sežrat obecný konzum a součty čísel na účtu anonymní společnosti bez srdce. Zdravím a přeji hodně sil v nerovném boji. Břetislav K.

2 Alen Malina Alen Malina | E-mail | 29. července 2015 v 13:56 | Reagovat

S panem Břetislavem Kotyzou se ztotožňuji ... s dovětkem, že básnířky a básníci mají za povinnost křičet ne (jen) vůči literatuře, ale vůči všemu (životu, světu) -- pokud se někde (kdekoli) děje něco neslučitelného s morálkou, slušností, zákonem. (Avšak třeba i proti zákonu -- je-li [někde -- a jsou takové země a zákony] špatný...)

3 Břetislav Kotyza Břetislav Kotyza | E-mail | 1. srpna 2015 v 7:32 | Reagovat

Zdravím, pane Malina (JV). Velmi a rád souhlasím. Bylo by lépe spolu mluviti "z očí do očí", než takto přesýpat slova. Kdysi mi řekl můj guru: Nejlepší boj proti  nepravostem a zlu je co nejlépe napsaná literatura o pravdě a dobru. Popisovat znova a znova zlo a nepravosti je jen přiléváním oleje do ohně. // Zdravím Budějice. BK

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama