POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Bauerovo pitvání dějin

23. září 2015 v 17:56 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Jsou situace, které dokáží v jediném okamžiku nebo v jejich důsledku převrátit nejen život jednotlivce, ale dokonce i běh dějin. A právě takovými událostmi na pozadí české historie se ve své nové knize Převratné události v českých dějinách, kterou vydalo nakladatelství Alpress, zabývá pilný vodňanský autor Jan Bauer.

V poměrně podrobném průřezu hlavními etapami našich dějin začíná už v 6.století, u avarských vpádů a hrozby Evropě, u postavy kupce Sáma, který se stal slovanským knížetem a zplodil dvaadvacet synů a patnáct dcer, a samozřejmě i u zániku jeho říše. Zastavuje se pak u věrozvěstů Konstantina a Metoděje, nástupu Přemyslovců, věnuje se spornému důvodu vraždy svatého Václava a nastoluje otázky další, jako třeba, zda měl Václav potomky. Nesporně vás zaujme i kapitola o korunovacích prvních českých králů a neznámých okolnostech kolem vydání Zlaté buly sicilské, nebo o sporech mezi císaři a papežským stolcem či o tom, jak se objevil v českém znaku lev. Bauer samozřejmě nevynechává ani notoricky známé události jako bitvu na Moravském poli, nástup "železných pánů" a smrt krále Přemysla Otakara II., ale vždy nachází k tématu řadu dalších osvětlujících a zajímavých detailů. Nechybí ani rozličné pikantérie a nečekané a mnohdy překvapivé provázání souvislostí.

Dočtete se, jak a proč skončil poslední Přemyslovec a zda skutečně tento slavný rod zanikl smrtí Václava III. Poměrně obsáhlá je kapitola o Karlu IV. a jeho rozporuplné osobnosti na poli politickém i soukromém. Nelze se vyhnout ani důvodům předcházejícím upálení Jana Husa, následné době husitské a jejím známým mezníkům, pražské defenestraci, stejně jako třeba legendární bitvě u Lipan. Autor neopomíjí ani osobu Jiřího z Poděbrad, Matyáše Korvína, královny Johany a zabývá se rovněž smrtí mladičkého Ladislava Pohrobka.

Velice zajímavé jsou v Bauerově podání také okolnosti nástupu Habsburků na český trůn, souhrn faktů proč se konala krvavá bitva u Moháče či jak došlo k tomu, že se legendární císař Rudolf II. přestěhoval do Prahy a proč se nikdy neoženil. V dalším sledu se čtenář zastaví u událostí třicetileté války, u bitvy na Bílé hoře, připomene si postavu kata Jana Mydláře, zavraždění Albrechta z Valdštejna, přes Marii Terezii, zrušení nevolnictví, dobu obrozeneckou a první světovou válku se dostane až k dějinám novodobým, zakončeným sametovou revolucí v roce 1989.

Co je na této knize však mimořádné, je Bauerovo systematické soustřeďování faktů a podkladů k jednotlivým tématickým celkům a jejich vzájemná konfrontace, ale i skutečnost, že se autor nebojí z různých souvislostí vyvozovat své vlastní názory a hypotézy, které čtivým a nesporně přitažlivým způsobem okořeňují jednotlivé pasáže a početné kapitoly.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama