POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Cena E. E. Kische pro Přemysla Veverku

28. září 2015 v 13:13 | Hanka Hosnedlová |  Archiv
Vysokého literárního ocenění se dostalo spisovateli Přemyslu Veverkovi, autoru literatury faktu, který byl řadu let aktivním členem i Jihočeského klubu Obce spisovatelů. Kromě toho je členem Obce spisovatelů ČR, dlouholetým spolupracovníkem Památníku Lidice a hlavně plodným autorem. Ve druhé polovině září totiž obdržel mezinárodní Cenu Egona Ervína Kische, udělovanou za celoživotní dílo. V minulosti získali toto uznání například cestovatelé Hanzelka a Zikmund, Vojtěch Zamarovský nebo Jaromír Tomeček. Kromě toho bylo Přemyslu Veverkovi uděleno i ocenění za knihu Nelehká cesta za snem, kterou vydal v loňském roce.
Ve svých nejznámějších publikacích Veverka popisuje například mládí Josefa Dobrovského, věnuje se životopisnému vyprávění o Karlu Vágnerovi nebo v knize Skoky do světla provází čtenáře životy čtyř generací jednoho romského rodu. Opakovaně se ve své tvorbě zabývá problematikou tragických událostí v Lidicích a Ležácích a jejich dozvukům po skončení války, nebo spolupracoval na publikaci o obcích vypálených nacisty. Z tvorby posledních let je to pak román o lásce cikánského páru v táboře v Letech anebo oceněná publikace Nelehká cesta za snem o českém četníkovi, který se stal dozorcem rovněž v letském táboře.
Zbývá jen dodat, že před třemi roky byla tomuto autorovi, který žil několik let na jihu Čech - v Táboře, předána Cena Petra Voka, kterou uděluje Jihočeský klub Obce spisovatelů a Jihočeský kraj rovněž za celoživotní dílo. A věříme, že o svém kolegovi Přemyslu Veverkovi rozhodně neslyšíme na poli literatury naposledy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Bouček Honza Bouček | E-mail | 28. září 2015 v 13:43 | Reagovat

Co ta paní Hosnédlová stihne je neuvěřitelné.Cestovat,trempovat,spát na sněhu,setkávat se s baráčníky,vynášet bývalé členy STB na výsluní a být u všeho kde se co šustne a kde se může zviditelnit jako nyní.Věru neskutečná vitalita.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama