POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Znovu za strašidly a přízraky

9. září 2015 v 19:42 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Jak pečlivě má zmapovaný bájný pohádkový svět, dokázal spisovatel Hynek Klimek už v řadě předchozích dílů Strašidláře, jehož série podle autora ještě ani zdaleka nekončí. Žeň letošního léta představují tentokrát hned dvě knížky z tohoto cyklu, vydávaného nakladatelstvím Grada, z nichž první je věnována městským strašidlům, mnohdy i modernějšího ražení, a druhá přízrakům.

V knížce Mezi námi městskými strašidly provází čtenáře říší těchto strašidel a strašidýlek Maryčka, samozřejmě z Ostravy, která patří do kategorie strašidláckých teenagerů, kam se dostala díky svým kouskům a vyvádění v pubertálním věku. A právě jejím příběhem a opakovanou touhou po polepšení se kniha otevírá. Dál se mohou čtenáři, tentokrát, myslím, že i ti větší, těšit na spravedlivého červeného panáčka z podhradí, na rouráky, kteří se dělí do tří kategorií a jak se v knížce píše - v rourách a trubkách "rourají". Jistě zaujme i duch nerozvážného řezníka, zamilované Židovky Hanah či loupeživého strážného, ale i zkamenělé rozpustilé dívky vábící plavce, litující posedlý alchymista, umíněný českobudějovický kamelot anebo strašidelná pohřební kára. Mezi městskými strašidly figuruje i strašící českokrumlovský učitel hudby, hodná paní Vilemína, pyšná Hortenzie, která prodala svou krásu, a mnozí další.

Průvodcovské taktovky ve druhé knize Mezi námi přízraky se pak ujímá jeden z četných obyvatel světa přízraků - někdejší prostopášný lékárníkův syn Ignác. Většinou vychází z četných krajových bájí, pověstí i historických reálií a představuje své souputníky, jako třeba bývalého univerzitního školníka,který prodal své tělo ještě zaživa, přízraky známých historických osobností od Karla IV. přes Lomikara, Alberta z Valdštejna až po barona Trencka či Zuzanu Vojířovou. Další přízračná zjevení se prohánějí v kočárech, třeba i ohnivých, jiná za trest chodí bosá, mění se v černé kocoury, dopisují zaživa započaté dílo, chodí bez hlavy, zlotřilci litují svých činů... A nechybí ani kapitolka, jak tyto nešťastníky ze zakletí vysvobodit.

Už klasicky jsou oba díly doplněné obrázkovou mapkou s přesnými údaji o místech výskytu jednotlivých strašidel. A jako vždy nechybí ani bohaté barevné ilustrace Zdeňky Študlarové, které přidávají knížkám na přitažlivosti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama