POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Pocta českým letcům R.A.F.

7. října 2015 v 10:44 | Hanka Hosnedlová |  Co bylo

Druhá zářijová sobota byla zvolena pro slavnostní odhalení pomníku českým válečným letcům R.A.F. v Českých Budějovicích.

Otcem realizované myšlenky je Vladimír Vopalecký. Víc než osm roků usiloval o tuto konkrétní možnost, jak vzdát poctu pilotům, kteří nasazovali své životy za svobodu druhých. Někteří padli, ti, kteří se vrátili, se v poválečném vývoji vděku nedočkali. Jedním z nich byl právě i strýc hlavního iniciátora projektu -V. Vopaleckého. Datum slavnostního aktu pak jen o dva dny předešlo 75.výročí tragického úmrtí jiného českobudějovického pilota ve Velké Británii - Františka Marka.

Výstavbě pomníku, jak již bylo řečeno, předcházelo vytrvalé a dlouholeté úsilí V. Vopaleckého, který oslovoval firmy, instituce i jednotlivce, organizoval benefiční koncerty i sbírkové akce. Měl svou vizi, v jejímž rámci dokonce odmítl konkursem vybraný abstraktní návrh pomníku. Ale pomník podle jeho představ nakonec přece jen stojí!

Pomník stojí na Senovážném náměstí v krajském městě, na travnaté ploše před hlavní poštou. Místo pro pomník poskytlo město, jehož zástupce, stejně jako zástupce kraje, ředitel letiště Planá a přítomní pamětníci - generál Emil Boček a plukovník Alois Dubec vystoupili s krátkým projevem. Příjemnou atmosféru dokresloval i svižný dixieland a dva džípy, jako stafáž podél čerstvého chodníčku.

Pomník samotný, jehož návrh připravil Radek Vopalecký podle představ svého otce, realisticky znázorňuje přední část letadla Spitfire. Konečnou podobu ze sklolaminátu mu podle nákresů dodala lišovská firma Bardia, zejména pak její zaměstnanec Marek Příhoda, mimo jiné mistr republiky v leteckém modelářství. Torzo letadla s křídlem, kokpitem a vrtulí bylo zhotoveno přesně ve zmenšených rozměrech skutečného stroje. Vodě a povětrnostním vlivům odolný gelový nátěr pak má zaručit dlouhodobou trvanlivost pomníku. Kamenný podstavec pod letadlem je prací kameníka Pavla Nováka. Výčet firem, které se na celém projektu - ať už svou investicí práce anebo finančně - podílely, by byl dlouhý. Ovšem možnost, jak do tohoto projektu sponzorsky ještě přispět, je stále otevřená, protože ne veškeré náklady na pomník byly již uhrazeny.

Na desce památníku jsou pak mimo jiné uvedena jména čtyř českobudějovických pilotů R.A.F. a u paty pomníku je zabudován duralový úlomek letadla, s nímž havaroval pilot František Marek. Na příchozím betonovém chodníčku, který má znázorňovat ranvej, je zobrazeno osm reliéfů letadel, s nimiž čeští piloti tehdy v Anglii létali. A teď už je i na všech ostatních, aby pomník zůstal skutečně důstojnou poctou pro českobudějovické piloty R.A.F.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama