POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Úsměvy pro Jihočeský úsměv

1. prosince 2015 v 19:03 | Hanka Hosnedlová |  Co bylo

Už po šest ročníků má za sebou literární soutěž Jihočeský úsměv, pořádaná pro kluky a dívky do patnácti let. Tato akce je volnou součástí každoročního podzimního Festivalu dětských knih a časopisů a již potřetí se konala pod záštitou Jihočeské vědecké knihovny ve spolupráci s naším Jihočeským klubem Obce spisovatelů, a to včetně ustavení odborné poroty.

Ani letos to členové poroty neměli jednoduché. Sešlo se totiž 130 prací od 128 autorů ve věku od 7 do 15 roků ze 26 škol v jihočeském regionu. Zapojily se školy základní, základní umělecké i víceletá gymnázia. A to nejen ZŠ z Českých Budějovic - z Nerudovy ulice, z Bezdrevské, Matice školské, Máje I, Kubatovy, Grünwaldovy, L. Kuby, Baarovy, Nové, církevní ZŠ z Rudolfovské, ZUŠ Piaristické, Gymnázia Jírovcova, také Česko-anglického gymnázia a Českého reálného gymnázia, ale i děti ze základních škol z Rudolfova, Zlivi, Ševětína, Dolního Bukovska, Horní Stropnice, Malont, Vyššího Brodu, Vlachova Březí, Tučap, Prachatic či z gymnázií v Trhových Svinech a Písku. Konkurence byla skutečně veliká a bylo nesmírně těžké vybrat ze všech věkových skupin pouhých deset prací. Porota by nejraději ocenila většinu zaslaných prací, ale to bohužel nastavené mantinely nedovolují. Na druhé straně je skvělá taková účast, která pořadatelům přináší radost a povzbuzení do dalších ročníků.

Také porotci museli s potěšením konstatovat, že úroveň soutěžních prací viditelně stoupla. I když zatím nenarazila na žádného nového Kainara, je víc než možné, že z některých autorů časem vyroste básník, oblíbený prozaik nebo populární žurnalista. Soutěžící využívali nejen jednoduchých nebo vtipně komentátorských popisů konkrétních událostí, ale vyskytlo se i daleko víc dějových příběhů s překvapivým zakončením, objevila se i malá filozofická zamyšlení, oblíbené fantasy a sci-fi, dokonce detektivka a poměrně dost bylo tentokrát i básniček. Zvlášťě je třeba ohodnotit originální nápady, využití vlastních zážitků pro sepsání literárního příběhu, ale i neobyčejně košatou fantazii autorů. Nepochybně i díky bohaté četbě, což je právě záměr této soutěže i konaného festivalu. A pravdou mimo jiné je i fakt, že ani gramatických chyb nebylo tentokrát v souhrnu tolik, jako v předchozích letech. Jedinou výtku si asi zasloužili ti, kteří přetáhli původně stanovený rozsah soutěžních prací. Zřejmě v tvůrčím rozletu zapomněli kontrolovat počet popsaných stránek. Ale musím dodat, že jich nebylo mnoho.

Určitě vás bude zajímat i malá statistika. Nejsilněji byla letos zastoupena skupina třináctiletých, a hned za ní se v počtu prací umístili jedenáctiletí a desetiletí. Nejmenší počet soutěžních příspěvků zaznamenala kategorie devítiletých, ale na druhé straně byly tyto práce velice milé a na tak nízký věk i zdařilé. Na soutěž si troufla dokonce i jedna sedmiletá holčička, a to zaslouží smeknutí klobouku. Překvapivě se tentokrát do poezie pustily nejen dívky, ale také slušná řádka chlapců, a to docela s úspěchem. Také letos sice bylo kluků o polovinu méně než děvčat, ale nevedli si špatně. Do užšího výběru se jich probojovalo 24 (z celkového počtu 42) tři z nich stanuli i na stupíncích vítězů. To není zrovna špatné skóre, že?

Příjemným zjištěním je i to, že Jihočeská vědecká knihovna vydala pro všechny účastníky soutěže sborníček, kde kromě vítězných prací byly zařazeny i některé další příspěvky. Jiné budou pak použity v Robinsonu i v dalších tiskovinách pro děti a mládež.

Ale smutní by neměli být však ani ti, kteří se neocitli ani na stupíncích vítězů, ani ve výběru dodatečně zařazených prací. Vždyť přece už za necelý rok jim Jihočeský úsměv opětně poskytne příležitost zkusit své tvůrčí a schopnosti. A to budou zase o rok starší a jistě i moudřejší o všechny ty poznatky z přečtených knih. A i o to přece jde, že? Porotci jsou přesvědčeni, že se v roce 2016 setkají opět s řadou jmen, která figurovala i v ročníku letošním - a vlastně už nyní se na ně těší... (hh)


Vítězové 6. ročníku literární soutěže Jihočeský úsměv 2015 tedy jsou:

- Amálie ČÁPOVÁ (9), ZŠ Grünwaldova ČB (Hotel Syčák Opičák)

- Andrea KUČEROVÁ (10), ZŠ L.Kuby ČB (Život ve vodopách)

- Vojtěch PALKOSKA (11), Gymnázium Jírovcova ČB (báseň Prázdniny)

- Lukáš ČTVERÁČEK (11), ZŠ Matice školské ČB (O smutném netopýrkovi Kubovi)

- Nela PREISOVÁ (11), Gymnázium Jírovcova ČB (báseň Zavři oči)

- Tereza MAXEROVÁ (12), Gymnázium Jírovcova ČB ( báseň Letní ráno)

- Jitka MAUNOVÁ (13), ZŠ Máj 1 (detektivka Žhář z Yorku)

- Anna PELENKOVÁ (14), Česko-anglické gymnázium ČB (Pompeje)

- Adéla DVOŘÁKOVÁ (15) ZUŠ PIaristická, ČB (Ony)

- Marek KOS (15) ZŠ Kubatova ČB (Život není peříčko)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama