POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

J. Pixová představila jubilejní desátou knihu

27. září 2016 v 8:34 | Radka Velková |  Co bylo

O první zářijové sobotě se na zámku v Dubu u Prachatic uskutečnil křest nové knihy Jaroslavy Pixové s názvem Zámečky a tvrze jižních Čech aneb Jak se na nich žije dnes. Spisovatelka a publicistka, která žije a tvoří v Putimi a ve svých dosud vydaných knihách se věnovala převážně historii mlýnů na řece Blanici, na Zlatém potoce a také na středním toku Otavy, zaměřila tentokrát svoji pozornost trochu dál od vody. Svoji desátou knihu věnovala objektům, které již také hodně pamatují - jihočeským tvrzím a zámečkům.

Autorka přibližuje nejen historii, ale i současnost devíti objektů - zámků v Česticích, Dobrši, Dubu u Prachatic, Tažovicích, a tvrzí v Doubravici, Drslavicích, Kalenicích, Ohrazenicích a také unikátního souboru tvrzí i zámku v Kestřanech. Šest z nich se nachází na Strakonicku, tedy v regionu, který má autorka velmi dobře zmapovaný. Jak podtitul napovídá, v knize se čtenáři dozví, jak se na zámku či tvrzi žije v současnosti a co dnešním majitelům vlastnictví takového objektu přináší. Že to není jen pohádkové bydlení, ale více práce a starostí se zvelebováním, jistě není třeba dodávat.

Díky svému zájmu o historii regionu začala J. Pixová tvrze a zámečky v okolí mapovat již téměř před deseti lety. Několik článků, které se týkaly těchto objektů, vyšlo i v regionálním tisku. Pak přišel nápad vydat knihu, která by připomenula nejen historii, ale hlavně přiblížila "život na zámku" dnes.

"První moje návštěvy a rozhovory s majiteli probíhaly zhruba od roku 2009 a poslední pak loni, takže je patrné, jak pokračovaly práce na zvelebování jednotlivých objektů i jak se eventuelně měnily záměry na jejich využití. Zaměřila jsem se na památky, které jsou v současnosti v rukou nových či staronových majitelů, kteří je získali buď v restituci jako rodový majetek, nebo je koupili z lásky k historii. Teď se o ně starají, opravují je, potýkají se s nejrůznějšími problémy týkajícími se stavebního, finančního, někdy až existenčního charakteru. Dnešní zámečtí páni přebývají v drsných podmínkách studených historických staveb a doufají, že to, co nestihnou udělat oni, dodělají snad jejich děti a vnuci. Musí to být obrovská vášeň a zaujetí pro takové konání, aby vlastně pro nás všechny obnovili další cenné historické památky a uvedli je do původního stavu i života, a za to jim patří můj obdiv," uvedla Jaroslava Pixová.

Vzhledem k většímu rozptylu popisovaných historických objektů byla knižní novinka představena hned na několika místech. První uvedení a křest knihy se odehrály v sobotu 3. září na zámku v Dubu u Prachatic, kde pak na návštěvníky čekala i prohlídka již zrestaurovaných pokojů tohoto velmi pečlivě opraveného zámku. O pár dnů později, ve čtvrtek 8. září, se o osudech zámečků a tvrzí dozvěděli od Jaroslavy Pixové posluchači v přednáškovém sále Prácheňského muzea v Písku. Ředitel muzea Jiří Prášek při křtu knížky zmínil, že z tohoto dílka by měl velkou radost August Sedláček, někdejší archivář a také ředitel píseckého muzea, ale zejména autor patnáctisvazkového díla Hrady, zámky a tvrze království Českého.

Poslední slavnostní představení knihy bylo opět na zámku, a to v Česticích, v době konání tamní slavné pouti, v neděli 11. září. V Česticích uvedení knihy zpestřila navíc vernisáž výstavy obrazů Valentina Horby. Jeho milé a vlídné obrázky jihočeských vesnic skvěle doplnily příjemné dopoledne na tamním zámku.

A jakým tématům se bude oblíbená jihočeská autorka věnovat v budoucnu? Snad můžeme prozradit, že to budou opět mlýny. Jaroslava Pixová se při svých cestách tentokrát zatoulala až na Petrovicko, kde objevila "mlýnské perličky", ať již nevšední architekturu, ojedinělé technické vybavení nebo pohnuté osudy mlynářů. Čtenáři se tedy rozhodně mají na co těšit. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama