POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Další body pro Jihočeský úsměv

30. listopadu 2016 v 19:12 | Hanka Hosnedlová |  Archiv


Tradice je to správné slovo, které lze použít, pokud budeme mluvit o Jihočeském úsměvu. Ano, tato literární soutěž, zaštiťovaná Jihočeskou vědeckou knihovnou a Jihočeským krajem ve spolupráci s Jihočeským klubem Obce spisovatelů, se opravdu stala již tradicí. Třebaže byla vyhlašovaná již na začátku školního roku, tedy počátkem září, a její ukončení v podobě slavnostního představení vítězů je situováno na konec listopadu, zůstává i nadále součástí každoročně pořádaného Festivalu dětských knih a časopisů.

A kluci a děvčata ze základních škol, jimž je soutěž určená, skutečně na její volání slyší. Svědčí o tom i letošní početná účast v soutěži. Sešlo se celkem 163 prací od 159 žáků v různých věkových kategoriích. V seznamu zapojených škol bylo vedle 7 víceletých gymnázií zaregistrováno 24 základních škol, z toho 14 mimobudějovických. A navíc i 1 čtenářský kroužek, který se zapojil společným poetickým příspěvkem. Adresy soutěžních prací zahrnovaly vedle Českých Budějovic také Týn nad Vltavou, Strakonice, Stachy, Trhové Sviny, Rudolfov, Dolní Bukovsko, Zliv, Strýčice, Nedabyle, Boršov, Borek, Hlubokou nad Vltavou a Písek. A za početné zapojení do soutěže obdrží uznání v podobě diplomů 9 škol a gymnázií.

I když převaha píšících byla opětně z řad dívek, vyšplhala se letos účast chlapců téměř na půl stovky, a to je podle dosavadních zkušeností docela slušné skóre. Většina prací využila prózu, ale zastoupena byla i poezie. Soutěžící popisovali vlastní příhody z prázdnin, ze školy, ale nechyběly ani vymyšlené tajemné příběhy a dobrodružství, horory, úvahy, fejetonky nebo pokusy o reportáž. Oproti předchozím letům narostl také počet prací s námětem fantasy, která jak vidno oslovuje stále mladší čtenáře. Zajímavé je, že se tentokrát relativně dost autorů věnovalo válečné tématice, a to na poměrně slušné úrovni. Některé z těchto příspěvků se také pak ocitly mezi vítěznými pracemi.
Pokud bych ústy poroty, složené ze členů Jihočeského klubu Obce spisovatelů, měla hovořit o kvalitě soutěžních příspěvků, lze říci, že byla celkem vyrovnaná. O to těžší potom bylo vybrat pouze deset vítězných prací, samozřejmě s přihlédnutím k věkové kategorii píšících. Na stupních vítězů klidně mohlo stát letos dvacet, pětadvacet účastníků soutěže. Jenomže pravidla tuto možnost nepřipouští, takže nakonec přece jen byla vybrána vítězná desítka a k ní ještě čestná uznání pro dva další soutěžící. Nicméně do sborníčku, který dostal opravdu každý z účastníků Jihočeského úsměvu, bylo kromě vítězných a oceněných prací zařazeno ještě dalších pět vybraných soutěžních příspěvků. A já věřím, že stejně úspěšný bude i příští ročník v roce 2017.



Vítězové literární soutěže Jihočeský úsměv 2016:

Markéta TRUBKOVÁ (14 let)
Biskupské gymnázium Č. Budějovice

Daniel SÝKORA (12 let)
Gymnázium Jírovcova Č. Budějovice

Lenka KOZÁKOVÁ (7let)
ZŠ M8 II Č. Budějovice

Jiří DANĚK (10let)
ZŠ Dolní Bukovsko

Aneta PROUZOVÁ (13 let)
Gymnázium Trhové Sviny

Kateřina MACASOVÁ (14 let)
ZŠ Hluboká nad Vltavou

Jan ŽOFKA (13 let)
ZŠ E. Beneše Písek

Dagmar JIROUŠKOVÁ (12 let)
ZŠ L. Kuby Č.Budějovice

Helena Marie Tereza Vokálková (13 let)
Biskupské gymnázium Č.Budějovice

Jiří Hejduk (14 let)
ZŠ Máj I Č. Budějovice

 
Čestná uznání obdržely:

Andrea MAČÍ (10 let)
ZŠ Baara České Budějovice

Barbora PÁRTLOVÁ (13 let)
ZŠ Nerudova České Budějovice



Foto: Hanka Hosnedlová


Foto: Jaroslav Sýbek
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Břetislav Kotyza Břetislav Kotyza | E-mail | 30. listopadu 2016 v 21:08 | Reagovat

Blahopřeji mladým elévům literatury k prvním krokům. Důležité je začít a nebát se neúspěchu. Držím palce i do budoucna. Břetislav Kotyza

2 radka radka | Web | 1. prosince 2016 v 16:40 | Reagovat

to je krása! pokud chcete tak zkuste ět+stí i v soutěži o chanel https://www.brasty.cz/soutez

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama