POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Šumava očima dítěte

28. ledna 2017 v 17:40 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Druhým titulem z pera šumavského autora Ivana Nového, o jehož znovuvzkříšení se zasloužil českobudějovický nakladatel Karel Křivanec z vydavatelství Garayling and Trout Publishing, je dětská knížka s názvem Davídek. Tentokrát díl první - Doma.
Ačkoliv se děj odehrává zhruba před šesti až sedmi desítkami let, oslovuje i dnes malé čtenáře jednak čtivým přístupným jazykem a jednak dějem blízkým vnímavé dětské duši. Velkým bonusem pro tato vyprávění je i kulisa prostředí, kterou tvoří především jedinečná šumavská příroda. A Davídek jako hlavní postava a coby chlapec z hájenky má podobných příležitostí k poznávání daleko víc než jiné děti.
Davídek vstupuje na scénu jako novorozeně, ale postupně jsme na stránkách knihy svědky jeho prvních krůčků, slůvek a sžívání se nejen s domácími zvířátky, ale i s okolní šumavskou přírodou, kterou objevuje kousek po kousku. Společně se svými čtyřnohými přáteli, s rodiči, trpělivým dědečkem, ale i s kamarády z okolí. Jako předškolák zažívá nejedno dobrodružství, ke kterému přispěje obvykle především jeho klukovská zvídavost, ale velkou roli zde zastává i hravá fantazie, která je dětem vlastní. Ale rovněž není nouze o drobné vylomeniny, které nekončí pro Davídka zrovna příznivě a kterým se malý čtenář s chutí zasměje. Kromě toho se tak nenásilnou a čtivou formou dozvídá i leccos zajímavého o přírodě a jejích obyvatelích, ale také si tímto způsobem přiblíží život a podmínky, ve kterých vyrůstali třeba jeho prarodiče.
Knížku, doplněnou barevnými obrázky Miloslava Kocmicha, sice uzavírá kapitola popisující Davídkovo těšení na školu, ale příběhy malého nezbedy tím zdaleka nekončí. Mají totiž své pokračování v dalších třech dílech s příhodami neposedného šumavského kluka, který pochopitelně také roste a jeho zážitky i poznání se paralelně s přibývajícími roky adekvátně mění.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama