POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Šumavské návraty

28. ledna 2017 v 17:15 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Českobudějovický nakladatel Karel Křivanec, majitel nakladatelství Grayling and Trout Publishing, vrací na literární scénu v minulosti oblíbeného šumavského autora Ivana Nového. Díky tomuto obětavému nakladateli vyšla před pár měsíci kniha dosud nepublikovaných Nového povídek s názvem Šumavský triptych, které jednoznačně a netradičně vypovídají o autorově hlubokém vztahu k Šumavě.
Ivan Nový, který občas fungoval i pod pseudonymem Jan Horský, si zvolil za své poslání povolání učitele, které po vojenské službě vykonával na škole v Loučovicích. Zde také učil žáky vztahu k přírodě, a to v rámci různých mimoškolních kroužků. Koncem padesátých let pak změnil místo působnosti a šel učit do Kaplice, kde měl daleko větší prostor k aktivním koníčkům, ať už se jednalo o sport nebo divadelní amatérskou činnost, ale hlavně zde začal psát své knihy. Ta první byla věnována dětem, a další potom jeho velké rybářské vášni. Ale Nového fejetonky a povídky nacházíme i v tehdejším tisku a na rozhlasových vlnách. Dalším působištěm talentovaného šumavského autora byla Horní Planá, kde mimo jiné na krátkou dobu zastával i funkci zástupce ředitele základní školy. Sem je také datována knížka pro dětského čtenáře s titulem Davídek, kterou později přepracoval a k níž pak napsal i další pokračování. Do Hořic na Šumavě byl přeložen z trestu a tady již nepůsobil ve školství, ale jako dělník u staveb ČSD. A začal se šířeji věnovat dalšímu svému koníčku, a to mykologii. Psal však i nadále krátké povídky a esejistické postřehy ze šumavské přírody, pro něž ale marně až do své smrti v roce 1998 hledal vydavatele. Jeho odkaz nyní naplnil až Karel Křivanec.
Povídky Ivana Nového se neutápí v bublině přírodního sentimentu, jsou psané čtivým svěžím jazykem a mají i zřetelný filozofický podtext. Vykazují hlubokou autorovu znalost prostředí, jak přírody, tak šumavských obyvatel, ale také historických souvislostí. Za vyzdvižení stojí i jeho neotřelé metaforické obrazy a poetické postřehy, srozumitelné pro každého čtenáře, který je ochoten přijímat je otevřeným srdcem. Spolu s autorem se naučíte zcela jinak vnímat na první pohled běžné věci a zážitky - majestátnost a vůni lesa, zurčení potůčku, pohádku houbového ráje, let motýla či rybí šarády. S laskavou shovívavostí popisuje i své souputníky, s nimiž se v průběhu let setkal a pro něž měl vždy plnou náruč pochopení. A jako červená nit se vine celou poměrně obsáhlou knihou jeho láska k Šumavě, místu, které by nikdy nevyměnil za jiné.
Také nakladatel Karel Křivanec o této nevšední knize v jejím závěru píše s nadšením: "Když se mi před více než dvaceti roky dostal do ruky samizdat Ivana Nového "A v hlubimách zvon", byl jsem jeho obsahem velmi zasažen a umínil jsem si, že tyto nádherné a hluboce filozofické povídky o šumavské přírodě a lidech nesmí zapadnout, a po celou tu dobu jsem přemýšlel, jak to udělat. Přišel jsem na to až letos, když jsem získal od autorovy rodiny zbytek "Šumavského triptychu". Nádherná poetika díla mne znovu uchvátila a já věděl, že tento novodobý Klostermann nesmí zůstat nepoznán. Byla by to velká škoda i pro naši literaturu, protože takové detailní vidění nejrůznějších krás přírody je velkým darem málem zapomenutého autora."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama