POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Za napětím do hlubin středověku

12. ledna 2017 v 12:13 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Ještě datum uplynulého roku nese kniha Úkol pro šaška, vydaní v Knižním klubu, pod níž je podepsán milevský autor Pavel Hrdlička. Ačkoliv se literární tvorbě začal věnovat až v důchodovém věku, má na kontě již čtyři vydané a navíc úspěšné tituly. Tematikou svých historických detektivek se ocitl zhruba na stejné literární ranveji jako populární a nesmírně pilný vodňanský spisovatel Jan Bauer. Jak vidno, středověk není tak bezvýhradně temný, jak jej prezentují staré učebnice dějepisu, a v poslední době láká spisovatele stále více. Snad je to i tím, že tato doba má spoustu prostoru nejen pro četná historická fakta a dění, ale i pro určité tajemno a fantazii. Ovšem bez rozsáhlých historických znalostí, a to až do detailů denního života, to rozhodně nejde. O to to má pak autor historických románů těžší, pokud se nechce nechat nachytat na švestkách, tedy přesněji řečeno - na nepřesnostech použité faktografie.

Společným jmenovatelem Hrdličkových knih není jen časové umístění děje, ale i hlavní postava - Václav od Černého koně, původně podrychtář Starého Města pražského, Ten je však tentokrát, v době kvasícího dění, plného nečekaných zvratů a nejistot, městskou radou zbaven své funkce. Ačkoliv se ho tento zásah do života bolestně dotýká, rozhodně se nevzdává a vstupuje do tehdejšího vypjatého politického vření předhusitské doby na základě nabídky tajemného Bratrstva obruče a kladiva. A právě díky tomu se mu nabízí nebezpečná cesta do Vídně, kde je svým bratrem Zikmundem vězněn král Václav IV. K dramatickému pozadí líčeného a nesporně zajímavého osobního příběhu přispívá i tehdejší nelehká situace s nájezdy loupeživých a krutých Kumánů, ale i s vojenskými střety mezi přívrženci Zikmunda a krále Václava IV.

Kulisu pro zvolený časový úsek děje tvoří, jak už bylo řečeno, pečlivě volená historická fakta, na jejichž základě Pavel Hrdlička dokázal vybudovat i pro dnešního čtenáře přitažlivou dějovou nadstavbu se samostatnou příběhovou linkou, která nepostrádá ani vzrušení, ani pro detektivku nezbytné napětí. O to se nesporně v bohaté míře postará svými ne právě poklidnými epizodami jak hlavní hrdina se svými přáteli - dvorním šaškem Kotrmelcem, řádovým rytířem Bohuňkem a dalšími osobními příznivci, ale také jejich četní nepřátelé.

Za zmínku však stojí rovněž autorův literární styl, s nímž líčí jednotlivé dějové sekvence. Na čtenáře příjemně působí Hrdličkův lehký, místy sotva postřehnutelný nadhled, důvěryhodné živé dialogy a v neposlední řadě i neopomenutelná špetka přiměřeného humoru. Výsledkem tohoto naservírovaného koktejlu je příjemné a zábavné čtení, při kterém se určitě nebudete nudit a navíc získáte ještě řadu znalostí o této časové výseči ze středověkých dějin.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama