POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Slovensko na břehu Vltavy

25. února 2017 v 12:50 | Hanka Hosnedlová |  Archiv

Už více než dvě desetiletí patří v Českých Budějovicích k únorovým událostem tradiční Dny slovenské kultury. Jejich součástí je pravidelně rovněž setkávání jihočeských a slovenských spisovatelů. Jejich forma se v průběhu let měnila od koncipovaných pořadů s prezentacemi ukázek z tvorby až po přátelská posezení a neformální rozhovory. A stejně tak se měnily i sestavy slovenských hostí ze spisovatelských kruhů.

Letošní únor přivedl do jihočeské metropole dvojici autorů ze Slovenska, a to Zuzanu Kuglerovou a Ondreje Kalamara. Jejich českými protějšky byla kromě představitelek Klubu slovenských dotykov, vedoucí odboru kultury na českobudějovickém magistrátu a zástupců tisku pětice autorů z Jihočeského klubu Obce spisovatelů - František Niedl, Hanka Hosnedlová, Jiří Sivok, Jarmila Mandžuková a František Tylšar. Bez nadsázky lze říci, že diskuse, která se rozvinula hned po kratičkém představení jednotlivých přítomných, byla naprosto spontánní a velice živá. Hlavním tématem se stala samosebou literatura a kultura všeobecně, ale v rozhovorech se zabrousilo se i do jiných oblastí života. Příjemným překvapením pro Jihočechy byl nelíčený zájem slovenských hostí o literární tvorbu přítomných autorů, ale i snaha navázat užší a trvalejší kontakty po jednotlivých žánrových liniích. Nechyběly ani veselé a rozmarné historky ze života a nečekaně se objevily i předběžné nabídky na další setkání, účast na slovenském literárním festivalu, možnosti pobytu na rekreačních objektech spisovatelské organizace slovenských kolegů. Zaujaly mimo jiné informace o projektu nazvaném Česko-slovenské mosty, o festivalovém dění s názvem Biblioteka nebo o česko-slovenských literárních večerech Pars artem. Došlo i na oboustranné klasické dárky v podobě knih a Jihočechy pak velice potěšil zájem i velice kladné hodnocení almanachu Literární fórum, jehož poslední vydání bylo slovenským kolegům rovněž předáno.

Zbývá jen do budoucna doufat, že se tentokrát navázané nitky kontaktů nepřetrhnou a naopak se zpevní další vzájemnou spoluprácí či výměnnými návštěvami a třeba vznikne i nějaký společný literární projekt.

Foto: František Tylšar
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama