POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Válka jako nemoc

16. února 2017 v 10:19 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Publikace vydávané Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích jsou vždycky nějakým způsobem mimořádné. Výjimkou není ani kniha s názvem Válka jako nemoc, která sice vyšla v loňském roce, ale oficiálního křtu a slavnostního představení veřejnosti se dočkala až v roce letošním. Jejím autorem je dětský lékař Emil Flusser, který v období mezi oběma světovými válkami působil v Českých Budějovicích a zahynul s celou rodinou v nacistickém táboře smrti. Psal se rok 1942 a bylo mu necelých 54 roků.

O hloubce a závažnosti jmenované publikace svědčí mimo jiné i skutečnost, že úvod ke knize napsal sám Albert Einstein. Podle jeho slov obsah knihy ozřejmuje psychické faktory patologické povahy, které svou živoucí součinností hrají roli i ve válce a jejích přípravách. A o to právě autorovi tohoto pojednání jde - představit a rozebrat válku jako negativní syndrom z hlediska filozofické etiky, z hlediska mravních zákonů. Zaobírá se měnícími se lidskými postoji ke vzniku válečného konfliktu a kolísavou rovnováhou mezi dobrem a zlem, právě s přihlédnutím k válce a jejímu vnímání z běžného lidského hlediska. Rozebírá okolnosti, které k mimořádnému syndromu války vedou, psychologické procesy myšlení v závislosti na této dějové podstatě, ale i otázkou a silou kolektivního afektu. Zkoumá válku jako skutečnou, nebezpečnou nemoc, zohledňuje veškeré možné okolnosti, i takové, které si doposud dokázal dát do souvislostí jen málokdo. Do svých úvah zapojuje rovněž odpovědnost státníků a dopady jejich jednání, ale stejně tak rozebírá i úlohu církve, kléru a jejich postavení ve válečné mašinérii. Podrobně rozebírá jednotlivé typy jednání lidí ve vyšinuté válečné době, přistupuje i k možnostem ovlivnění lidské psychiky z lékařského hlediska. Jako červení nit se však celou knihou táhne odmítání války jako řešícího faktoru a neustále zdůrazňovaná myšlenka na mír, na dobu klidu a normálního života bez válečných stresů a hrůz. A z lidského hlediska nám Emila Flussera přiblíží i poměrně obsáhlý doslov, hovořící nejen o jeho osobním životě, názorech a postojích, ale také o jeho lékařském působení.
Smeknutí pomyslného klobouku si nesporně zaslouží rovněž českobudějovický spisovatel Jan Mareš, který je podepsán pod překladem Flusserovy knihy z němčiny do češtiny. A kdo si jen kousek z knihy přečte, je mu jasné, že to nebyl úkol zrovna jednoduchý.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 17. února 2017 v 18:06 | Reagovat

Až neskutečně aktuální název.....a nejen ten!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama