POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Ve službách mocných

25. února 2017 v 12:13 | František Niedl |  Nové knihy

Píše se rok 1313 a při svém italském tažení umírá císař Jindřich VII. Pro jeho syna, sedmnáctiletého Jana Lucemburského, kterému se konečně podařilo sestavit vojsko na otcovu podporu, a který se o jeho smrti dovídá uprostřed tažení, nastává nová situace. Již nemá za svými zády mocného otce a v Čechách zůstává odbojná šlechta. Jeho vojsko se téměř okamžitě rozprchne a on se musí rychle rozhodnout, kde se nejdříve pokusí upevnit svoji moc. Zda v Čechách nebo v Lucembursku, aby mohl získat římskou korunu po svém otci. Ale s tím se nehodlají smířit Habsburkové, kteří po římské koruně též sahají. Když však Jan zjistí, že i pro svůj nízký věk korunu nezíská, podpoří ve volbě Ludvíka Bavorského. Nakonec jsou zvoleni římští králové dva, Ludvík Bavorský z rodu Wittelsbachů a Fridrich Sličný Habsburský - každý svojí stranou kurfiřtských volitelů. Z této situace vyplývá, že o budoucí spory a střetnutí nebude nouze.

Když se později vrátí Jan do Čech, podaří se Jindřichovi z Lipé, jak svým, na první pohled přímočarým chováním, tak i suverenitou, přesvědčit mladého krále o své nepostradatelnosti. Jindřich z Lipé soustřeďuje do svých rukou čím dál tím větší moc. Na svoji stranu získává velkou část významných českých rodů. Snaží se k sobě připoutat i mocného jihočeského šlechtice Petra z Rožmberka, mimo jiné tím, že ho přesvědčí, aby se zasnoubil s jeho dcerou. Bohatne z kutnohorského stříbra, zatímco král z něho dostává jenom zlomek a králova moc je oklešťována. Avšak ne všichni šlechtici se dostanou mezi ty vyvolené… a zákonitě vznikne druhá skupina, vedená Vilémem Zajícem z Valdeka, která se přimkne ke králi a především k jeho manželce Elišce.

Rytíř Wolfram Katzinger z Olšové vystupuje z řádu johanitů a na přání Jana Lucemburského vstupuje do jeho služeb. A s ním mladičký Čeněk z Vřesova. Beneš z Vřesova zůstává ve službách Petra z Rožmberka. Vřesov zůstává vypálený a na Olšové sedí Wolframův neduživý bratr Lothar. Někdejší zemský škůdce Joachym z Hohenbachu, zvaný Hans Křivák, je nyní ve službách Ludvíka Bavorského a u Křiváka zůstává jako jeho milenka a možná i jeho budoucí žena, Hilgret, Wolframova sestra a vdova po Jankovi z Vřesova, kterého Hans Křivák zabil, jakož spolu se svojí lupičskou bandou vyplenil Vřesov a povraždil i ostatní jeho osazenstvo.

Nic není jednoduché. V románu se budou potkávat přátelé s přáteli, nepřátelé s nepřáteli. Ale v těch dobách se tyto pojmy dost často rychle měnily, a ten, kdo byl ještě včera přítelem a spojencem, může druhý den stát na úplně opačné straně. A podstatné je, mít dobře nabroušený meč a občas se také hodí, když člověku někdo kryje záda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama