POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Ani Jihočeská žabka to nemá lehké

27. dubna 2017 v 14:28 | Hanka Hosnedlová |  Archiv

Osmi desítkami zaslaných prací se letos mohla pochlubit literární soutěž o Jihočeskou žabku 2017, kterou pravidelně pořádá Jihočeský klub Obce spisovatelů pod záštitou Jihočeského kraje. Letos bylo soutěžním námětem téma se širokým záběrem pro fantazii a osobní výpověď: I v běžném životě se dějí zázraky. Chlapci a děvčata ze základních a středních škol se námětu zhostili v řadě povídek, také v mnoha úvahách, dokonce i v několika básních, i když poezie tentokrát na žebříčku vítězů nezabodovala. Objevily se i pohádky, styl fantasy nebo horor. V těchto soutěžích je běžným pravidlem, že mezi soutěžícími převažují děvčata - jsou zřejmě odvážnější v tom, jak jít se svou kůží na trh. Tentokrát ale bylo chlapců mezi autory opravdu málo - jen necelá čtvrtina, přesněji řečeno: devatenáct. Nicméně na stupních vítězů stanuli hned dva z nich a také absolutním vítězem, který si odnášel krásnou vitrážovou žabku jako hlavní cenu, byl chlapec. A ještě jedna zajímavost z letošního ročníku: objevilo se mnohem více příspěvků, které posílali soutěžící na adresu soutěže sami, nikoliv přes školu nebo knihovnu.

Slavnostní vyhlášení výsledků tohoto každoročního literárního klání se odehrálo v posledním dubnovém čtvrtku v prostorách Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Členové JčKOS se postarali nejen o porotu a vyhodnocení soutěže, ale i o program slavnostního odpoledne, který byl přístupný i širší veřejnosti. Vedle stručného hodnocení soutěže vyslechli přítomní ukázky z vítězných prací, prokládané hudebními vstupy sehrané kytarové dvojice Vlasta Mileret a Hubert Bohdal. Samozřejmě závěrečné předávání cen a diplomů se neobešlo bez fotografování a přání dalších úspěchů na nelehké literární cestě.

"Nebylo jednoduché vybrat kandidáty jen na tři stupínky vítězů, v užším výběru se jich ocitlo nejméně pětkrát tolik. A nestačilo ani to, že na druhou a třetí příčku jsme vybrali pokaždé dva soutěžící a ještě navíc přidali dvě čestná uznání. Pochopitelně se zohledňoval také věk soutěžících - jiné měřítko je na třináctiletého autora a jiné na devatenáctiletého. Ale v podstatě je

určitou výhrou samo o sobě už to, že se studenti odhodlají do soutěže přihlásit," uvedla členka poroty Stanislava Bumbová.


A nyní již konečné výsledky:

1. místo - Daniel Tolinger, SZŠ Tábor

2. místo - Laura Pokorná, Gymnázium Jírovcova České Budějovice a Jakub Pavlíček, SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnická České Budějovice

3.místo - Eva Zahradníková, Gymnázium Třeboň a Klára Marková, ZŠ Povážská Strakonice


Čestné uznání: Simona Jandová, Gymnázium Trhové Sviny a Kateřina Markvartová, ZŠ Chýnov


Zkrátka nepřišly ani aktivní školy, kterým byly uděleny diplomy za účast. To se týkalo SOS veterinární, mechanizační a zahradnické České Budějovice, Základní školy Povážská Strakonice a SŠ a JŠ Volyně.
"Pokud se vaše jméno neobjevilo mezi vítězi, nevěšte hlavu a nevzdávejte to. Cesta za úspěchem není jednoduchá. Příští rok se vám to jistě podaří. Už na začátku roku 2018 bude vyhlášen nový ročník soutěže o Jihočeskou žabku, o kterém vám včas dáme vědět," vzkazují žákům a studentům členové hodnotitelské poroty na závěr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama