POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Návrat Jakuba Protivy a smrt na Karlštejně

26. dubna 2017 v 20:10 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Královský hrad Karlštejn je jedním z nejpřitažlivějších a nejzajímavějších historických objektů na našem území, nezřídka využívaných jako kulisa pro literární, divadelní i filmová díla. Ani nejpilnější český spisovatel Jan Bauer neodolal tomuto vábení a umístil svou nejnovější středověkou detektivku právě do tohoto atraktivního prostředí. Kniha, kterou vydalo nakladatelství MOBA, nese jednoznačný titul Smrt na Karlštejně a opětně vrací do hry známého Jakuba Protivu z Protivce, původně rychtáře Nového Města Pražského, později pobočníka královského sudího. Jakubova poctivost a schopnost logického detektivního uvažování, ale i statečnost a nezkorumpovanost byly hlavní devízy jeho soustředěných snah o rozluštění a potrestání zločinů v neklidné době na počátku patnáctého století, která v klokotu zvratů a dramatických změn nebyla právu zrovna příliš nakloněná. Tentokrát se Jakub se svým pátráním dostává na hrad Karlštejn a pochopitelně ani v tomto případě mu nechybí po boku jeho přítel - pohotový františkánský mnich Blasius, který se nebrání ani světským, životem přinášeným slastem.

Děj odstartuje nález mrtvoly pana Ctibora Berky z Dubé v hradní studni na Karlštejně. Ačkoliv předchozí bujaré noční veselí s přemírou pití a dalších radovánek, odehrávající se po zasedání královské rady, přímo nabízí vysvětlení ve formě nešťastné nehody, okolnosti nevylučují ani možnost vraždy. A to je ten správný píseček pro Jakuba Protivu s Blasiem. Ovšem nemají to vůbec lehké, tak jako vždy ve vyšší společnosti je toho, co se zatajuje a ukrývá, víc než zjevných indicií, s nimiž musí naše pátrající dvojice pracovat. A to by nebyl ani Bauer, aby napětí, komplikace a zvraty v situaci nezhoustly natolik, že je v přímém ohrožení i Jakubův život. Do nebezpečné hry bez pravidel vstupují další a další postavy a zároveň s tím narůstá i napětí a čtenářova zvědavost, jak se vše nakonec rozuzlí. Kdo nakonec poklekne u popravčího špalku, kdo odejde s vítěznou korouhví?
Ačkoliv konec příběhu se příznačně odehrává v útulném hostinci, závěrečný odstavec patří zcela jiné činnosti - a to snaze Jakuba Protivy sepsat své četné detektivní paměti. Není jisté, jak daleko v sepisování pokročil, ale Jan Bauer z Vodňan to za něj v současnosti provedl naprosto dokonale.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama