POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Učení jako zábava

14. dubna 2017 v 12:06 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Dětskou knížku netypického formátu s názvem Čti a maluj s námi - Čítaj a maľuj s nami vydalo jindřichohradecké nakladatelství v prvním čtvrtletí tohoto roku. Publikace, na níž se kromě trojice autorů textů - Františka Tylšara, Márii Nevrlové a Olgy Novotné - podílí ještě zručná ilustrátorka Klára Bílková, je v podstatě trošku zvláštní. Jednak jsou básničky v ní obsažené seřazené podle abecedy, alespoň dle jejich názvů, a jednak jsou dvojjazyčné. Na knižních stránkách najdete vždy od jednoho písmena proti sobě básničku v češtině a ve slovenštině. České veršíky pocházejí z pera Františka Tylšara a na slovenských pak spolupracovala Mária Nevrlová se slovenskou básnířkou Olgou Novotnou. Jazykově nenáročné a milé verše o konkrétních věcech, rostlinách, zvířátkách a osobách by tak nenásilnou cestou měly přimět děti k zájmu o slovenský jazyk, nebo alespoň ke snaze pochopit slovenské výrazy, které se od češtiny poněkud liší. Aby si s našimi východními sousedy rozuměly tak, jako tomu bývalo kdysi, kdy ještě Češi a Slováci žili ve společném státě. A navíc si touto hravou formou malí čtenáři osvojí i abecedu.

Ke zvláštnostem zmiňované publikace patří však i fakt, že děti mohou do knížky beztrestně malovat. Tedy přesněji řečeno, mohou vybarvovat černobílé obrázky, přiřazené ke každé básničce, a stávají se tak vlastně i jedním z dalších autorů téhle zajímavé knížky.

Podle dovětku v knize zřejmě autoři nehodlají zůstat pouze u prezentovaného pilotního výtisku. Pokud by byl skutečně zájem o tento typ dětských publikací, chtěli by v projektu pokračovat podobným způsobem i v kombinaci s jinými jazyky. Zda k těmto dalším krokům dojde, nelze s určitostí ještě předpovídat, nesporně by to ale byla velice zajímavá dětská knižní série.


Další informace, včetně ukázek a možnosti objednání naleznete na adrese:
http://jahodovy-basnik.blog.cz/1703/cti-a-maluj-s-nami
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Vrba Josef Vrba | E-mail | 15. dubna 2017 v 0:17 | Reagovat

Zřejmě zajímavý počin. Blahopřeji! Těším se na prohlédnutí publikace.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama