POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Za hříšnými lidmi města Písku

26. dubna 2017 v 20:07 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Bylo pochopitelně neskrývaným záměrem autora, aby už název knihy - Hříšní lidé města Písku, která vyšla v nakladatelství MOBA, evokoval její obsah. Takže logicky není žádným překvapením, že se na stránkách Beranovy knižní novinky znovu setkáváme s oblíbenou píseckou četnickou pátračkou z dob první republiky. Jak je u tohoto pilného jihočeského spisovatele zvykem, uchyluje se opětně k formě povídkových příběhů, kterých je tentokrát příznačně jednadvacet. Jedná se v podstatě o ucelené, napínavé vyprávění o kriminalistických případech dob minulých, a to z hlediska tehdejších strážců zákona. Všechny uvedené příběhy totiž klasicky spojuje čtenářům již důvěrně známá sestava písecké pátračky se štábním kapitánem Votrubou, strážmistrem Hřebejkem, praporčíkem Čípem a dalšími. Plasticky a barvitě je však vykreslena nejen tamější galerka, ale i běžný život tehdejších píseckých městských čtvrtí a jejich obyvatel.
Asi by bylo nošením sov do Athén opakovaně zdůrazňovat fundovanost autora, který jako předlohu ke svým krimipovídkám využívá skutečné někdejší případy a navíc jako kriminalista ve výslužbě dovede nenásilně zamontovat i své četné zkušenosti z praxe. A nesmíme zapomínat ani na jeho velké plus, jímž je umění zasvěceně a věrohodně vykreslit situaci, prostředí i dění přístupným čtivým jazykem, v němž nechybí ani humor, a jadrnými dialogy životností přímo sálajícími. Jeho kriminalisté nejsou žádní neprůstřelní supermani, ale obyčejní chlapi z masa a kostí, s chybami s běžnými neřestmi, čímž je čtenáři přibližuje doslova na dotek.
Už před časem jsem v recenzi navíc vyzdvihla i Beranovu schopnost nalákat čtenáře již povídkovým titulkem, který je sám o sobě takovým malým dílkem. Posuďte sami, jestli byste odolali třeba nadpisu Jak štábní kapitán Votruba ztratil iluze a objevil ticho, nebo Malá splátka na velký dluh, Půlnoční hra o fanty, Vánoční případ z nevěstince, Vražda z povinnosti atd.
Ani Beranovi zločinci však nejsou nepochopitelná, zcela odlidštěná monstra. Jeho laskavý nadhled a porozumění jim ponechává lidskou tvář a prostor pro pochopení jejich pohnutek a jednání. Jako by se popisovala hra, kde soupeřící strany tvoří na jedné straně zločin a na druhé spravedlnost. A je uspokojivě, že na straně zákona je vždycky to lepší skóre.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama