POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Ďábel Valdštejn

8. června 2017 v 19:35 | Jan Bauer |  Ukázky z tvorby

Jan Bauer: Ďábel Valdštejn


(Ukázka z knihy, která vychází v těchto dnech)


Několik měsíců po uzavření libeňského míru si nechal Albrecht z Valdštejna vypracovat svůj horoskop od císařského hvězdáře a matematika Johanna Keplera. O jeho zprostředkování se zřejmě postaral šlechtic nizozemského původu Gerhard Taxis. Nevíme jistě, zda se Valdštejn s geniálním astronomem, který pobýval na pražském dvoře Rudolfa II., tehdy sešel, ale vzhledem k tomu, jak Kepler při sestavování horoskopů postupoval, se to zdá pravděpodobné. Podivínský císař si sice na učence náramně potrpěl, rád pobýval v jejich společnosti, ale jeho kancelář je vyplácela velmi nepravidelně a opožděně. A tak i Keplerovi se často nedostávaly peníze a musel si přivydělávat vypracováváním horoskopů pro šlechtice a bohaté měšťany. Na sestavení horoskopu by astrologovi mělo stačit přesné datum narození. Z výpočtu postavení planet a hvězd v čase příchodu dotyčné osoby na svět se pak předpovídá její budoucnost. Keplerovi však pouhé datum narození nestačilo. Ve snaze po zvýšení spolehlivosti své předpovědi se snažil co nejvíce dozvědět o člověku, jehož horoskop sestavoval. A to zřejmě vyžadovalo i osobní setkání. Samozřejmě je to jen moje spekulace. Leccos se mohl hvězdář dozvědět od Valdštejnových přátel. Nicméně jeho postřehy a předpovědi týkající se budoucího frýdlantského vévody jsou obdivuhodně trefné.

"Ze seskupení hvězd při Valdštejnově narození vyvodil Kepler závěry o bystré a inteligentní osobnosti s vysloveně asociálními sklony," píše Josef Janáček. "Jeho klient projevoval neskrývaný odpor ke všemu všednímu a naopak velkou touhu po výjimečnosti…Valdštejn byl předurčen k pohrdání lidskou konvencí i křesťanskými zásadami… Bude považován za samotáře, ba dokonce za opovrženíhodného netvora, psal Kepler, bude lakotný, ukrutný k poddaným, vrtkavý a svárlivý, nepozná ani manželskou, ani bratrskou lásku, k nikomu nenajde bližší vztah… Kepler předpovídal Valdštejnovi, že dojde vysoké hodnosti a bohatství. Na jedné straně si musel Valdštejn v cestě za kariérou proti sobě popudit mnoho nepřátel, s nimiž bude muset neustále zápasit, na druhé straně si však mohl získat i oblibu u velkého počtu lidí…"

Horoskop to tedy nebyl pro Valdštejna právě lichotivý, nicméně mu sliboval slávu, bohatství a závratnou kariéru. A to mladého teprve pětadvacetileté šlechtice nadchlo do té míry, že ho nosil stále při sobě a stal se pro něj jakýmsi průvodcem v životě. Stále se k němu vracel a osobně si zaznamenával, jak se předpověď vyčtená z postavení planet a hvězd kryje se skutečností. Astrologie byla tehdy brána velmi vážně, lidé věřili, že jejich osud předurčují hvězdy. Valdštejn tedy nebyl v tomto ohledu výjimkou. Nicméně v jeho případě se důvěra v hvězdopravectví stávala až maniakální posedlostí. Nikdy neodkládal zvláštní astrologický amulet a jeho sluhové museli všude s ním z jednoho polního ležení do druhého stěhovat zavazadla s astronomickými a astrologickými přístroji. Svůj horoskop si v dalších letech nechával Keplerem dále zpřesňovat a bezmezně mu důvěřoval. S trochou nadsázky můžeme říci, že slavný astronom a také astrolog Albrechta z Valdštejna svým způsobem vlastně stvořil, respektive vytvořil tu podobu, v níž byl a je frýdlantský vévoda obecně přijímán. Vytvořil "ďábla Valdštejna", který hnán bezmeznou ctižádostí byl ochoten jít až na vrchol moci a slávy a to i s vědomím rizika, jež ho může strhnout do propasti. Kdo ví, co by stalo, kdyby Valdštejn nepotkal Keplera, kdyby ho už od počátku zastoupil italský astrolog Giovanni Battista Senni, který byl ve Valdštejnových službách na konci jeho dramatického života? Možná by jím vypracovaný horoskop mladého Albrechta tolik nenadchnul, možná by se jím tolik neřídil a počínal si uvážlivěji.
Ale to je samozřejmě jen hypotetická úvaha. Valdštejnův pozdější blízký přítel a důvěrník Adam Erdmann Trčka z Lípy o něm uvedl, že "všem těm hvězdopravcům tolik věří; hvězdáři že mu toho tolik předpovídají, jak velkým pánem se má státi; že vše se stane, až přijde čas".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kateřina Kateřina | Web | 9. června 2017 v 12:00 | Reagovat

Jana Bauera doporučuju, mám od něj několik hodně zajímavých historických knih....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama