POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Zahradníkem a mlynářem zároveň

16. července 2017 v 9:41 | Jiří Sláma |  Ukázky z tvorby

Zahradníkem a mlynářem zároveň

(příspěvek k dějinám cechu mlynářského)

Hned vedle spisovatele Karla Čapka žil, byl a bydlel na pražských Vinohradech Josef Novák. Josef Novák nebyl úplně posledním ze všech Nováků, kolik jich jen je v zemi české, moravské a slezské! Josef Novák byl vysoce postaveným úředníkem ministerstva pošt. A také bratrancem mé babičky Mileny, dcery Karla Lustiga a Marie, prapravnučky mlynáře Jana a mlynářky Kateřiny Charvátových z mlýna v jihočeské Budislavi. V archivech odpočívá několik dopisů Karla Čapka Josefu Novákovi, ve kterých mu Čapek blahopřeje k povýšení ve službě a žádá ho též o pomoc v čemsi.

Budislav, krásné jméno... Skoro tak krásné jako třeba Compreignac, jen uhlazenější, chtělo by se skoro říct - elegantnější. Ranní buzení. Bud' jednoho někdo vzbudí nebo se probudí sám. A tak přemýšlím o tom, zda ve mlýně v Budislavi každé ráno budil mlynář Jan mlynářku Kateřinu nebo mlynářka Kateřina mlynáře Jana. A v případě, že budila Kateřina Jana - co by o tom asi napsal spisovatel Karel Čapek, kdyby to byl býval věděl a mělo to pro něho nějaký zvláštní význam! Jsem totiž velkým ctitelem tohoto autora.

V té souvislosti mne pak napadá další příbuzný, který byl zámeckým zahradníkem na zámku Červená Lhota, ležícím poblíž Budislavi. A přichází mi na mysl metafora růže, užívaná pro ženy od nepaměti. Ten mlynář určitě o Kateřinu pečoval - přes své tvrdé chlapské povolání - jako o růži ve své zahrádce!

--- … --- … ---- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … ---- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … ---- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … ---
"Kolo mlýnské se točilo, hrkotalo a praskalo, voda šuměla a pěnila se pod kolem a Černovický potok, vytékající ze Zámeckého rybníka, si to pelášil vesele ku Soběslavi. Byl to tulák krajinou, a když odvedl ve mlejně svou práci, těšil se již na starobylou Soběslav a řeku Lužici. Její voda pracovala před malou chviličkou na mlýně ve Veselí, ležícím u jejího soutoku s Nežárkou, a byla tedy šance, že si obě řeky díky podobným zážitkům ze svého putování budou dobře rozumět. Ve mlýně pak byl vrchním pánem pan otec Jan a své zastala i jeho paní Kateřina."
(to mě napadá jako výsledek úvah, co by bylo, kdyby Karel Čapek znal příbuzné svého souseda z Vinohrad)
--- … --- … ---- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … ---- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- --- … ---- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … --- … ---

Vytanulo mi to na mysli jen proto, že Budislav, kde moji předci žili a pracovali, je tak hezké jméno!

Jiří Sláma
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama