POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Trochu jinak o lásce, lži a pravdě

11. září 2017 v 19:54 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Kdybych bezpodmínečně musela knižní novinku s názvem Dvojitý gambit z nakladatelství Knižní klub zařadit do některé z dosavadních žánrových škatulek, asi bych ji nejspíš definovala jako ženský román. Současný, moderní ženský román. V žádném případě bych ale tento titul nepřiřadila k těm, které zastupuje červená knihovna, harlekýnky nebo zfilmované romány Rosamunde Pilcherové. Marně byste totiž na jejích stránkách hledali onu nyvou sladkobolnost a průhlednou zápletku s nezbytným happyendem. Navíc si zmiňovanou knihu, již druhou z autorské dílny Martina Málkové, nesporně s chutí přečtou i muži.

Autorka tentokrát zvolila působivou ich-formu, která líčenému, nenásilně se odvíjejícímu ději dodává naléhavou hodnověrnost, ale zároveň překvapuje i svou syrovou otevřeností a nevtíravě erotickým nábojem. Ztotožňuje se tak se svou knižní hrdinkou Violou, ženou středního věku, která ani zdaleka nezabouchla dveře před aktuálními milostnými vztahy. Nečekané setkání s jejím idolem z dívčích let, hercem Petrem, však posune její někdejší platonické vzpomínky do nečekané, dramatické současné reality, která nabírá na obrátkách i na citové intenzitě. Jako skokanský můstek k navázání vztahu s Petrem však Viole pomůže lež, postavená na omylu spojeném s Petrovou minulostí. Ta pak řetězí další a další předstírání a následně i vršící se problémy, a to nejen na straně Violy vtažené do víru střemhlavě se řítících událostí.

Velkou předností knihy je její svěží styl a neotřelé, nezřídka i drsné metaforické obrazy, typičtější spíš pro muže než pro ženské autorky. Viola ve svém vyprávění ovšem nešetří ani sama sebe, bez rozpaků a zábran odkrývá své soukromí, své myšlenky i názory, odvážně otevírá své třinácté komnaty. S téměř drásavou upřímností naturalisticky líčí svoji minulost, ne právě standardní vztahy s bývalým bohémským manželem, s neprůbojným vedoucím z pracoviště či zvědavou kolegyní. A nevyhýbá se ani erotickým scénám, které však nepůsobí ani lascívně, ani sentimentálně, spíše jaksi samozřejmě a přirozeně. K nesporným kladům knihy lze přičíst i stupňující se napětí, které plynoucí děj neustále a zdařile umocňuje.

Pochopitelně, že každý logicky očekává, kdy a jak se provalí Violina lež, což se nakonec skutečně stane, ale ani to není vrcholný okamžik knihy. O ten se postará netušené další odhalení související s minulostí a šokující závěr, který je naprostým překvapením.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama