POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Sny si plní v důchodu

2. října 2017 v 11:02 | Hanka Hosnedlová |  Archiv
Celý život až do odchodu do důchodu se Pavel Řehák, jinak inženýr ekonom, věnoval práci ve svém oboru, která vyplňovala naprostou většinu jeho času. Po revoluci dokonce s otcem otevřeli přepravní firmu, které se dařilo s úspěchem překonávat konkurenční boj i problémy vytvářejícího se trhu. Pak se ale rozhodl vyskočit z tohoto rozjetého vlaku, a tehdy vstoupilo do jeho života něco naprosto odlišného - literatura! A to z druhé strany plotu - tedy z pozice autora.
Jako kluk vyrostl na knihách Karla Maye a Jula Vernea, ve studentských letech objevil Steinbecka, Hemigwaye, Remarqua, ale i Dostojevského, Tolstého, Raise a další… Tenkrát ještě v roli čtenáře. Touha vyjádřit své názory, postoje, prožitky možná již vzklíčila, aniž si to uvědomoval, ale zrála velice pomalu, aby vydala své plody až mnohem později.
Na literární kolbiště oficiálně vstoupil roku 2013 prvním dílem trilogie Ocelový klan. Název svazku - Osamělý běžec - poměrně přesně specifikuje obsah tohoto sci-fi thrilerového románu, v němž Pavel Řehák představuje svého hrdinu - úspěšného inženýra Paula. Ten se sice pohybuje ve světě byznysu, fandí technickému a vědeckému pokroku, ale v podstatě se snaží uvést do souladu duchovní stránku života s pohlcující závislostí lidí na technickém boomu a najít optimistický výhled ze současného bludiště do přijatelné budoucnosti. Je téměř zákonité, že do akčního a napínavého děje vkládá i autobiografické prvky a využívá své četné zkušenosti z mezinárodního obchodu, z cestovatelských poznatků či motorismu. Knihu sám přeložil do němčiny a vydalo ji německé nakladatelství ve Frankfurtu nad Mohanem, díky jehož prezentační strategii vystupoval se svým románem na čtyřech autorských čteních ve Frankfurtu a na třech v Lipsku. Román vydal pod pseudonymem J.S. Cash, čímž mimo jiné vzdal poctu i svému velkému hudebnímu idolu country music.
Rád by však vydal tuto knihu i v češtině, takže v současnosti hledá vhodného nakladatele. Připravené má už i další dva díly trilogie pod názvy Noe a Rodina. Zvažuje, zda publikace v češtině nevydat pod svým jménem. Ve stádiu zrodu je již i další kniha - Česká rapsodie, jejíž ústřední postavou je zanícený český emigrant, který v Americe založil českou komunitu z technicky zdatných krajanů, vynálezců a vědců. A jak Pavel Řehák prozradil, přemýšlí i o dětské knize z pohádkových vyprávěnek, ale ani tím jeho literární plány zdaleka nekončí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama