POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Příběhy starých píseckých domů a osudy jejich obyvatel

25. listopadu 2017 v 0:08 | --- |  Ukázky z tvorby
Zlata Měchurová

Nakladatelství J&M Písek, 2017

Nabídku knižního předvánočního trhu v Písku obohatil mimo jiné také druhý díl knihy, která čtenáře opět pozve na návštěvu téměř třicítky píseckých domů. Jak při křtu knihy v síni Prácheňského muzea poznamenal jeho ředitel Jiří Prášek, žádné město se nemůže pochlubit takovým množstvím regionální literatury jako Písek. K již známým autorům Ladislavu Beranovi, Jaroslavě Pixové, Jiřímu Fröhlichovi, Radce Velkové a Jiřímu Práškovi, kteří ve své tvorbě, každý svým způsobem, zaznamenávají historii i současnost Písku a jeho okolí, se loni svou prvotinou přiřadila i Zlata Měchurová. Jak čtenář jistě zaznamená, ve své tvorbě nezapře dlouholetou novinářskou praxi, k níž nepochybně přispěly i zkušenosti při práci realitní makléřky.

Letos autorka navazuje novými příběhy na první knihu, která vyšla před rokem. Její pokračování si vlastně vyžádali sami čtenáři, když nabídli svoje tipy na návštěvy dalších zajímavých staveb. Autorka opět strávila příjemné chvilky při setkáních s majiteli domů či s pamětníky a jejich vyprávěním. Pátrání v minulosti si vyžádalo i dlouhé hodiny při bádání v archivech a hledání v knihovnách. Jak Zlata Měchurová poznamenala, v každém domě kromě historických zajímavostí objevila nějaký poutavý příběh.

Všechny z osmadvaceti kapitol doplňují jak dobové fotografie, tak snímky ze současnosti. V několika případech čtenář může nahlédnout až do nejvzdálenější historie města. Je tomu tak například i u budovy, kde je již od minulého století známé řeznictví U Hlavínů, ale jejíž počátek sahá až do 13.století, do doby, kdy byl postaven zdejší Kamenný most a písecký hrad. Odvíjí se zde také příběh domu U Škochů, kde dnes žije známý a uznávaný fotograf Jiří Škoch, lékárny U Svaté Anny, kde mezi předky současných majitelů figuruje i cestovatel Emil Holub, nebo Žluté vily, která patřila režiséru Václavu Krškovi, za nímž sem přijížděli i mnohé hvězdy tehdejší kulturní scény, mezi jinými herečka Adina Mandlová nebo herec Svatopluk Beneš. Autorka čtenářům také připomíná několik ve své době významných osobností, které dnes již upadly do zapomnění. Je to například operní pěvkyně Marta Krásová, rodačka z Protivína, kulturní historik Čeněk Zíbrt z Kostelce nad Vltavou a také ještě dříve narozený významný filozof Josef Dastich, rodák z Čimelic. Tak se dostáváme do okolí Písku. V knize najdeme i příběh zámku ve Strážovicích u Mirotic, gruntu ve Vrcovicích, který proslavil Msgre. Josef Hesoun až v Americe, a v kapitole o Rakovickém mlýně si připomeneme konečnou kapitulaci, která ukončila druhou světovou válku. Zajímavé je i nahlédnutí do lázní Vráž. Objekt byl postaven jako letní sídlo Lobkoviců a poté, co zde vzniklo sanatorium a lázně, se zde léčila řada známých osobností, mezi nimi slavný houslista Jan Kubelík, básník František Halas, prezident Antonín Zápotocký a mnozí další.

K vyprávění o domech autorka na závěr připojila několik postřehů a vzpomínek čtenářů, kteří tak reagovali na první díl. Týkají se vily Marta, domu historika Augusta Sedláčka a ,,Tonnerovského domu", kde u svých prarodičů žil v dětství spisovatel Josef Váchal.
Příjemným doplňkem křtu tohoto titulu bylo uvedení krátkého filmu studenta písecké filmové školy Jana Eliáše, který se inspiroval první knihou a natočil snímek věnovaný dvěma píseckým památkám, domům U Koulí a U Slona.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama