POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Kalendář končí, ať žije kalendář!

30. prosince 2017 v 18:11 | Miloslav Král Český |  Aktuálně
Dny před koncem roku patřily odevždycky k nejzimnějším ze všech zimních. Slunce se na nás dívá pod tím nejtemnějším úhlem, ať jsou mraky nebo nejsou, a v nekonečných nocích se pak dívá na jiné. A jakousi zvláštní náhodou se právě k těmto dnům vztahuje dávná událost, o jejíž prosvětlenosti brzy zvěděl veškerý civilizovaný svět. Došlo k ní při jedné betlémské salaši.
V této souvislosti se přímo vnucuje lichotivá úvaha o pradávné moudrosti našich (což znamená moravských) Valachů. Stačí pouhá představa: V době, kdy rovnoběžky běžící přes Moravu zapadnou sněhem, vyjíždí dobrý hospodář se svými ovcemi za pastvou na rovnoběžky mnohem příznivější.
Jistě, koledy nemůžeme považovat za historicky věrohodný dokument - taky neobsahují detaily technického provedení - ale známky racionality takové představy jsou jasné. A hlavně - známý popleta Gúgl tuto verzi (používáním velkého začátečního "V") nepřímo podporuje. Přitom je to čirý nesmysl. Dokonce samovyvratitelný; kamiony tenkrát ještě neexistovaly, letadla taky ne, a vlaky - ty by navíc ani neměly po čem jezdit. A hodně důležitý je i fakt, že ještě neexistovali ani ti Valaši. Určitě tam tedy pásli ovce valaši místní, s výrazně menším "v", a jistě i ty ovce*) byly domorodé.
A jaká je dnešní situace? Zákonitě nemůže být jiná než úplně jiná. Kdyby se ten jesličkový příběh odehrával teď, mohly by u toho ty "naše" ovce teoreticky být. Samozřejmě i s Valachy. Ještě jednou opakuju: Mohly by... Kdo by totiž ty nevinné bečící tváře otravoval hromadným přesunem do vzdálené cizí země? A hlavně proč? U nás je přece už skoro zvykem, že si svatý Martin klidně přijede na zeleném kole, a podle toho se pak odvíjí všechno. Jenom sem tam se přežene nějaká teplofrontální přeháňka, lidi nechávají své kožichy doma na věšáku, ovečky by to rády udělaly podobně, kdyby to šlo. Zelené louky se vyhřívají pod vánočními paprsky, všechno je tak nějak šejdrem, už i počáteční překvapenost v hlase meteorologů postupně zmutovala do rezignace - a stáda se dál šťastně a vesele pasou... A tak v polojarním vzduchu visí otázka: Kam kráčíš, kalendáři?
..................................................................................................................
*) Zatím se nepodařilo zjistit, jestli zmínění "subtropané" používají pro charakterizační označení svých stád (ovce + berani) srovnatelně s námi ten diskriminačně strohý pojem "ovce".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama