POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Co vypráví staré domy v Písku

14. března 2018 v 19:32 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy


Už v titulku nové knihy písecké autorky Zlaty Měchurové - Příběhy starých píseckých domů (II) a osudy jejich obyvatel, která nese ještě datum loňského roku, je vlastně řečeno vše o jejím obsahu. V posledních letech se na předních příčkách čtenářské obliby stále častěji objevují místopisné publikace z českých měst a lokalit. Lidé se totiž rádi vracejí nejen po stopách svých předků do minulosti, ale také do míst, která důvěrně znají, kde prožili kus svého života oni sami anebo jejich blízcí. A knižní novinka Zlaty Měchurové není výjimkou, tím spíše, že si čtenářský zájem v tomto směru plně ověřila již prvním dílem publikace o starých domech v jihočeském Písku, který vyšel před dvěma roky.

Autorka se v žádném případě nesnaží na stránkách své knihy předložit strohý vědecký či odborný historický elaborát, ale čtivou formou nabízí poutavé vyprávění o jednotlivých domech, které tvoří staré jádro města, i o lidech, kteří jim v průběhu let vtiskli duši. Osudy domů i osob s nimi spojených jsou nejen dokumentem doby minulé, ale v mnohých případech i napínavým příběhem dotaženým až do současnosti. Pochopitelně vždy v kulisách historických a místních událostí, jak je odvíjel neúprosný čas. A že se to neobešlo bez pátrání v archivech, kronikách, rodových zápisech a bez obsažných rozhovorů s pamětníky, je nad slunce jasné.

Každá z kapitol v knize je doprovázena řadou dokumentárních fotografií s puncem minulosti i veskrze aktuálních, reprodukcemi různých detailů a tiskovin, vážících se k popisované časové etapě či danému objektu. Zmiňováni v těchto souvislostech jsou pak jak majitelé či obyvatelé uváděných domů, ale i osobnosti, které nějakým způsobem vstoupily do jejich místní historie. A právě tento souhrn faktů činí publikaci tak přitažlivou zejména pro písecké rodáky a občany.

Tentokrát se prostřednictvím dílčích pasáží zastavíte třeba u objektu městské knihovny, u domu, kde bydlel Arnošt Schwarzenberg, u lékárny svaté Anny, u stavení spojeného s farním sborem, u domu primáře a starosty Šťastného, ale také u domu s názvem U Dvou pávů, u vily pro Vojtěcha Brzoráda, cukrárny U Volfů, Rakovického mlýna či zámku Strážovice, lázní ve Vráži a u řady dalších zajímavých staveb a objektů. A rozhodně nebudete zklamáni...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Otavínka Otavínka | E-mail | 15. března 2018 v 9:09 | Reagovat

Oba díly téhož titulu jsou nádherné. Obě knihy vlastním a mám je i s podpisem autorky. Dokonce v druhém díle je o mém blogu Píseček několik vět a to na str.127.
Písecké ulice znám z let dřívějších a tak je na co vzpomínat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama