POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Krimi s lidskou tváří

29. března 2018 v 7:42 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy


Už samotný název nové Beranovy knihy - Případy pro kriminálku, které vydalo nakladatelství MOBA, napovídá, že se zkušený písecký autor nehodlá vzdát svého již mnohokrát vyzkoušeného literárního receptu. A tím jsou povídkovou formou zpracované drobné krimi kauzy, které jako obvykle umisťuje do důvěrně známého prostředí svého rodného města a jeho regionu. Na scénu i tentokrát nastupuje osvědčená vyšetřovatelská dvojka Studnička - Mach, jejich nadřízený major Karas a další spolupracovníci, kteří všichni vlastně již naprosto samozřejmě patří do té naší čtenářské rodiny.

Nošením sov do Athén by asi bylo opětné zdůrazňování faktu, že Beran ví naprosto přesně a zodpovědně, o čem píše. Služební léta strávená na písecké kriminálce jsou víc než spolehlivým itinerářem pro kvalifikovaný popis případů na nevyčerpatelné kontroverzní téma zločinu a trestu. A že to písecký exkriminalista dovede tou nejpříjemnější vypravěčskou formou, v níž na prvním místě figuruje trochu syrový, ale hřejivý lidský přístup, je u Berana víc než jasné. Stejně jako jeho shovívavé, vnímavé pochopení pro lidské slabosti a poklesky. Hovorově žoviální vyjadřování v dialozích a neformální vypravěčský styl jsou pak nejen typickým znakem tohoto autora, ale zároveň i čtenářsky přitažlivým magnetem, který nikdy nezklame.

Defilé zlodějíčků, kasařů, podvodníků, dlužníků, dealerů drog či sexuálních násilníků, představující novodobou okresní galerku, vnáší do každého povídkového příběhu něco nového a neotřelého. Ani po té dlouhé řadě kriminálních případů, které Ladislav Beran literárně zpracoval, se nevytrácí z jejich děje potřebné napětí a především důvěryhodnost. A nepotřebuje k tomu ani potoky krve, drastické postupy či přehnané silácké drsňáctví, stačí beranovsky osvědčený tón vlídného vypravěče a jeho nezpochybnitelné zkušenosti...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Vampire┼ Erin Walentine Sammael ┼Vampire┼ Erin Walentine Sammael | Web | 29. března 2018 v 23:27 | Reagovat

to vypada dobre

2 XRumerTest XRumerTest | E-mail | 4. dubna 2018 v 12:10 | Reagovat

Hello. And Bye.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama