POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jihočeský symbolista

17. dubna 2018 v 11:52 | --- |  Aktuálně

SYMBOLISTA OTOKAR BŘEZINA

V září letošního roku uplyne 150 let od narození významného básníka, spisovatele, esejisty, myslitele a představitele symbolismu Otokara Březiny.

Básník, vlastním jménem Václav Jebavý, se narodil 13. září 1868 v Počátkách. Již na základní škole projevoval neobyčejnou inteligenci, recitoval vlastní básně, které udivovaly svou neobyčejnou úrovní. Na reálce v Telči začal publikovat své básně v krajských časopisech a jeho nadšení pro umění a vlast stále rostlo.

Po maturitě se rozhodl pro učitelské povolání. Roční pobyt v Jinošově u Náměště nad Oslavou se pro něho stal sice krátkou, ale významnou kapitolou jeho života v hledání vlastní umělecké cesty. V tomto období začíná jeho osamělost a také korespondence s Annou Pammrovou, se kterou si celý život dopisoval. Jeho básnická tvorba, často balancující mezi uměním a filosofickou meditací, patří umělecky i myšlenkově k nejnáročnějším hodnotám evropského literárního symbolismu a jeho literární dílo představuje ucelený a uzavřený vrchol tohoto českého literárního směru. V letech 1888 až 1901 působil jako učitel v Nové Říši, pak v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde 25. března 1929 zemřel a kde je také pohřben.

K jeho vrcholným básnickým sbírkám patří Tajemné dálky (1895), Svítání na západě (1896), Větry od pólů (1897), Stavitelé chrámů (1899) a Ruce (1901).

Otokar Březina byl mezi lety 1916 až 1929 celkem osmkrát navržen na Nobelovu cenu za literaturu.

(zdroj: wikipedia.org)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama